ABRSM sınavları

ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music – İngiltere Kraliyet Müzik Okullarıyla İlişkili Kurul) Sınavları, 100’den fazla ülkede yapılan, İngiltere Kraliyet Akademisi’nin piyano ile veya diğer bir enstrümanla girilen müzik sınavları. Sınavlar toplam hazırlık (prept) aşaması ile 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 seviyeden (grade) oluşuyor.

Ben piyanoyla Grade 5’e (beşinci seviye) girdim. Normalde bu sınavlar yüz yüze oluyor, ancak pandemiden dolayı ben çevrimiçi girdim. Yüz yüze sınavda üç parça çalınıyor, ama çevrimiçi sınavda dört. Ancak yüz yüzede daha farklı aşamalar var ama çevrimiçi sınavda sadece parça çaldığın için çevrimiçi sınav daha kolay, orası kesin.

Sınavlarda belirlenen seviyelerde aldığınız belgeler gerçekten çok işinize yarayabilir. Mesela piyanoda Grade 8’i de geçip eğitmenlik belgesi alınca dünyanın herhangi bir ucunda piyano öğretmenliği yapabiliyorsunuz. Ancak Grade 6, 7, 8’i geçmek için Grade 5’i geçmeniz gerekiyor. Onun dışında istediğiniz sınava girebiliyorsunuz. Yaş sınırı yok. Ben daha önceden, daha küçükken hazırlık aşamasına (prept) girmiştim.

Sınavları geçerken bir sınıflandırma var. İyi çalarsanız geçiyorsunuz. Daha iyi çalarsanız “teşekkür” alıyorsunuz. Daha da iyi çalarsanız “takdir” alıyorsunuz. Tabii çok iyi çalışmanız, ritimlere ve sesi yükseltip alçaltmaya dikkat etmelisiniz.

Ben günde yaklaşık iki saat çalışıyordum parçalara ve takdir aldım. Bu sınava çalıştıran piyano öğretmenim İlknur Ünal’a ve öğretmenim gelemediğinde çalıştırmaya gelen öğretmenim Selim Küçükkaragöz’e teşekkür ederim.

•••

Kitap:

Hava Durumu / İlk Okuma

Catriona Clarke / TÜBİTAK Yayınları

Hava olayları nasıl oluşur? Örneğin, rüzgar neden eser?

Bu ve buna benzer soruların yanıtlarını, havayla ilgili ilginç bilgileri bu kitapta bulabilirsiniz.

Biraz kısa ve daha küçükler için gözükse de ilk okuduğumda çok etkilenmiştim. Sizinle de paylaşmak istedim.

•••

Müzik

Enemy – Imagine Dragons

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR