Ana Sayfa Güncel Haberler Soyer: Barışı katledenleri asla unutmayacağız

Soyer: Barışı katledenleri asla unutmayacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve beraberindeki İzmir heyeti, 8 bin 372 kişinin Sırp güçlerince katledildiği Srebrenica soykırımının 27. yılı nedeniyle düzenlenen anma törenine katıldı. Bu yıl DNA testiyle kimliği belirlenen 50 kişi daha Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verildi. Anı defterini imzalayan Soyer, “20. Yüzyıl’da Avrupa’nın ortasında barışı katledenleri asla unutmayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, anma törenin ardından Potoçari Anıt Mezarlığı’na geçerek Srebrenica anıtına beyaz zambak bıraktı. Soykırımda yaşamını yitirenler için dua ederen Soyer, 27 yıl önce katledilmesine karşın kimliği DNA testiyle belirlenen 50 kişinin cenaze namazına ve definine katıldı. Tunç Soyer, Potoçari Anıt Mezarlığı’nın karşısında, anma töreninin yapıldığı eski akü fabrikasında soykırımın 27. yılında açılan anı defterine şunları yazdı:

“Ekmek kadar, su kadar, nefes kadar barışa muhtacız. Barış, yaşam kaynağımız. Barış tesadüfen gelmez. Barış için sevmeye, yetinmeye, birbirimize güvenmeye, bir de barışı elimizden alanları unutmamaya ihtiyacımız var. 20’nci Yüzyıl’da Avrupa’nın ortasında barışı katledenleri asla unutmayacağız. Barışı mutlaka güçlendireceğiz. Faşizme karşı el ele omuz omuza duracağız. Barış için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün burada tüm İzmir halkının vicdanını temsilen ve 11 Temmuz 1995’te hayatlarını kaybedenlerin anısının huzurunda saygıyla eğilerek aziz hatıralarını yad ediyoruz.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR