Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Uzm. Dr. Metin Özer Kitaplarla Ayvalık'tan Çeşme’ye

Kitaplarla Ayvalık’tan Çeşme’ye

Ayvalık ve Çeşme tatil beldeleri olarak bilinirler. Buralar deniz, güneş, balık ve içki ile anılırlarken mis gibi tarih, kültür ve dostluk da kokarlar.

2021 yılında Belediye Başkanı Mesut Ergin’in daveti üzerine Ayvalık’a gitmiş, kentyasam.com sitesinde 23 Eylül 2021’de “Ayvalık’ta yaşlılara ikinci bahar” ve 16 Kasım 2021’de “Roma’yı kuran Etrüskler Ayvalık adalarında yaşamış olabilir mi?” başlıklı yazılarım yayınlanmıştı.

Ayvalık’ın tarihi ve kültürü ile 2014’de rahmetli olan Ahmet Yorulmaz gibi kıymetli yerel araştırmacılar dışında çok az akademisyenin ilgilendiğini görmüştüm. Ayvalık Belediyesi Basın Danışmanı Işık Teoman yakın zaman önce belediyenin 2022 yılı kültür yayınlarından “Ayvalık tarihi üzerine akademik çalışmalar seçkisi” isimli kitabı göndermesi sevindirici oldu. Bu kitabın araştıracak daha pek çok şeyin olduğu Ayvalık için tarih ve kültür kongrelerine giden yolun güzel bir başlangıcı olmasını dilerim.

“Unutulan Girit” isimli kitabımı hazırlarken Çeşme’de yaşayan Giritliler’le görüşmüştüm. Araştırmacı yazar, emekli öğretmen Ahmet Akgül’ün 1960 öncesi Çeşme’yi anlatan kitabında da tanıdık simalara rastladım.

Ülkemizde araştırma yapmak, yazmak ve kitap basmak çok büyük güçlükler içermektedir. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve ekibi kültür hizmetlerine desteklerinden dolayı da övgüyü hak etmektedirler.

Ayvalık’a gidenler belediyenin kültür hizmetlerinden faydalanabilirler. Ayrıca Ayvalık’ta Ahmet Yorulmaz’ın, Çeşme’de Ahmet Akgül’ün ve diğer yazarların kitaplarını yanlarına alarak sadece tatil köylerindeki ve plajlardaki yaşamı değil, çevredeki güzel insanları, doğayı ve tarihsel çevreyi tanıyıp daha zevkli ve verimli zamanlar geçirebilirler.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR