Ana Sayfa Güncel Haberler Hayvansal ve bitkisel atıklar gübreye dönüşüyor

Hayvansal ve bitkisel atıklar gübreye dönüşüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı hayvansal ve bitkisel atıklardan katma değeri yüksek kompost gübre elde etmeye başladı. Konak’taki şantiyede katma değeri yüksek organik atıklardan elde edilen gübrenin ağaçlandırma alanlarında ve tarımda kullanılacağı belirtildi.

Şantiyeye getirilen organik atıklar, aerobik koşullarda kontrollü bir şekilde çürümeye tabi tutularak kompost gübreye dönüştürülüyor. Sebze ve Meyve Hali’nden çıkan organik atıklar, park ve bahçelerin budama atıkları ile İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndaki hayvan dışkılarının değerlendirildiği tesiste yılda bin ton organik gübre üretilmesi planlanıyor.  

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Yüksek Ziraat Mühendisi Bilal Kaya, atıkları kompost karıştırma makinesinden geçirdiklerini ve böylece kontrol altına alındığını söyledi. Kaya, “Çimin azot, yere dökülen yaprakların potasyum, talaşın lignin selüloz oranı, İzmir Doğal Yaşam Parkı’ndan aldığımız gübrelerin besin element oranları yüksek. Bu malzemelerin her birinin kabiliyeti farklı. Biz bunları uygun oranlarda karıştırdığımız zaman mükemmel bir organik ürün elde etmiş oluyoruz” dedi. 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR