Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir: Alsancak'ta sokak adları değiştirilmiyor

Büyükşehir: Alsancak’ta sokak adları değiştirilmiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak’taki Gül Sokak’ın adının Kolombiya, Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi’nin adının ise Brezilya Sokak olarak değiştirilemeyeceğini açıkladı. Halk arasında Gül Sokak olarak bilinen 1382 Sokak ile Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi isimlerinin korunduğu belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, belediye meclisinin 14 Mart 2022 tarihinde aldığı kararın İçişleri Bakanlığı’nın Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliği doğrultusunda onaylandığı anımsatıldı. 1382 Sokak ve Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi’ni de Cumhuriyet Bulvarı böldüğü için yönetmelik uyarınca adres karmaşası yaşanmaması adına söz konusu sokak ve caddenin deniz tarafında kalan küçük bölümleri yeniden isimlendirildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Alınan meclis kararı ile mevcut cadde ve sokak isimleri ana gövdede korunmuş, bütünsellikten kopuk bölümleri yeniden isimlendirilerek yönetmeliğe uygun hale getirilmiştir. Kültür Mahallesi’nde halk arasında Gül Sokak olarak bilinen sokak 1382 Sokak olarak kayıtlıdır. 1382 Sokak’ın Cumhuriyet Bulvarı ile deniz tarafındaki Atatürk Caddesi arasında kalan yani Kordon Orduevi’nin yanındaki 62 metre uzunluğundaki kısmı yönetmeliğe uygun hale getirilmek üzere  ‘Kolombiya Sokak’ olarak yeniden isimlendirilmiştir. Halk dilinde Gül Sokak olarak bilinen resmi adı ile 1382 Sokak şeklindeki isminde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Yine Kültür Mahallesi’nde bulunan 985 metre uzunluğundaki Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi’nin Cumhuriyet Bulvarı ve Talatpaşa Bulvarı’ndan başlayıp Mimar Sinan Caddesi’ne kadar olan 921 metrelik ana gövdesinde herhangi bir isim değişikliği söz konusu değildir. Cadde’nin Cumhuriyet Bulvarı’nı kestiği deniz tarafında kalan Kordon Orduevi’nin yanındaki 64 metrelik kısmı yönetmeliğe göre yeniden isimlendirilerek ‘Brezilya Sokak’ olarak tanımlanmıştır.

Fransa’nın Türkiye’deki diplomatik erkânından alınan, İzmir’de bir sokağa Fransa ismi verilmesi talebi de meclisin onayından geçmiştir. 1. Kordon’daki Fransa Konsolosluğu binasına yakın 1380 Sokak’ın ismi Fransa Sokak olarak belirlenmiştir.  Söz konusu üç sokağın isimlendirmesi ile ilgili olarak meclis kararı İzmir Valiliği’nin onayının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aracılığıyla Dışişleri Bakanlığı’nın olumlu kararı beklenmektedir.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR