Ana Sayfa Güncel Haberler Krizle derinleşen yoksulluk dernekleşmeyi getirdi

Krizle derinleşen yoksulluk dernekleşmeyi getirdi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi süreciyle artan, ekonomik krizle birlikte derinleşen yoksulluk dernekleşmeyi getirdi. Kent yoksulluğuna karşı dayanışmayı yaygınlaştırmak amacıyla İzmir Kent Yoksulluk Ağı Derneği kuruldu.

İzmir Kent Yoksulluk Ağı Derneği, Konak ilçesinin Boğaziçi Mahallesi’ndeki merkezinde etkinlik göstermeye başladı. Dernek Başkanı Tolga Küleş, yoksulluğun ve yoksunluğun ortadan kaldırılması için dayanışmayı güçlendirecek çok yönlü çalışmalar düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.

İzmir Kent Yoksulluk Ağı Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, dernek çalışmalarında, özellikle yoksulluktan en fazla etkilenen dezavantajlı grupların, çocukların, gençlerin, kadınların, yaşlıların ve engellilerin yoksulluklarının giderilmesini, pozitif ayrımcılığın sağlanması amaçlanıyor.

Dernek, bu kapsamda, yurttaşlara ihtiyaç sahiplerine giysi, yiyecek, yakacak ve benzeri gereksinimleri için maddi ve ayni yardım sağlayacak. Cenazelerde, hastane süreçlerinde vatandaşlara destek olacak dernek, bu amaçla dayanışma temelli insani faaliyetlerde bulunulacak.

Araştırmalar ve saha çalışmaları, çeşitli nedenlerle mağdur edilen kişiler için hukuk desteği, çocuklara ve gençlere eğitim desteği gibi daha uzun vadeli çalışmalar için hazırlık yapılacak. İzmir Kent Yoksulluk Ağı Derneği’nden yapılan açıklamada şu görüşler dile getirildi:

“Ülkemizde geçimini günlük-geçici işlerle sağlayan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan milyonlarca yurttaşın yaşadığı derin yoksulluk neredeyse bir doğal afet hâlini aldı. Derin yoksullukla mücadele, insan hakları mücadelesinin çok önemli bir parçası oldu. İzmir Kent Yoksulluk Ağı Derneği’nin bu mücadeleye katkıda bulunacağına inanıyor, dayanışma ağlarının hızla genişlemesini diliyoruz.”

İzmir Kent Yoksulluk Ağı Derneği’nin Boğaziçi Mahallesi’ndeki merkezinin açılışına Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle vatandaşlar katıldı. Merkezin açılışında konuşan Batur, “Derneğimize, yoksulluğun ve yoksunluğun ortadan kaldırılması için yapmayı planladıkları çalışmalarda başarılar diliyorum” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR