Ana Sayfa Güncel Haberler Kılıçdaroğlu: Basının sansür edilmesine izin vermeyeceğiz 

Kılıçdaroğlu: Basının sansür edilmesine izin vermeyeceğiz 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla oluşturulan Uluslararası Basın Merkezi’ni ziyaret etti. Basın özgürlüğünün önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Basının sansür edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Uluslararası Basın Merkezi’ni ziyaretine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de katıldı. Kılıçdaroğlu’nu karşılayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Uluslararası Basın Merkezi hakkında bilgi verdi.

Basın sektörünün zor zamanlardan geçtiğine belirten Gappi, şu görüşleri dile getirdi:

“Meslektaşlarımız güçlü olmak durumunda. Basın ve fikir özgürlüğünün mücadelesini verebilmek için meslektaşlarımızın donanımlı olması gerektiğine inanıyoruz. Uluslararası Basın Merkezi, İzmirli gazetecilere büyük güç katacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz basın merkezimiz ile güçlü durmaya kararlıyız.”

İyi bir iktidar hür medya ister

Basın merkezini çok beğendiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, güçlü bir basının herkes için gerekli olduğunu vurguladı. Sansür yasası olarak bilinen, Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir iktidarın en çok özgür medyaya ihtiyacı vardır. Eğer medya özgür değilse, aslında toplum özgür değildir. Basın, halk için yayın yapar, halkın sorunlarını dile getirir. Siyasetçinin görmediği veya göremediği olayları gerçekleri toplumun ve halkın önüne, siyasetin önüne koyar. 

Anayasada çok açık bir hüküm var; eğer siz basını kısıtlıyorsanız haber yapma özgürlüğünü elinden alıyorsanız bu Türkiye’de demokrasinin olmadığı, askıya alındığı anlamına gelir. Bu konudaki muhalefetimiz sonuna kadar sürecek. Biz hangi görüşten olursa olsun her kalemin özgürce yazmasını isteriz. Bu olmadığı takdirde zaten anayasadaki basın hürdür sansür edilemez cümlesinin hiçbir anlamı yoktur.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR