Ana Sayfa Güncel Haberler 39. DYO Resim Ödülleri'ni kazananlar belirlendi

39. DYO Resim Ödülleri’ni kazananlar belirlendi

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen 39. DYO Resim Ödülleri yarışması sonuçlandı. Yarışmaya bu yıl, İran, Azerbaycan, Almanya, Şili ve Bulgaristan’dan 704 sanatçı 1066 eserle başvurdu. Ön elemenin ardından seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda altı eser ödüle, 79 eser de sergilenmeye değer bulundu. 

“Doğa ve İnsan” temasıyla düzenlenen yarışmada pentür dalında Atila Ulusal’ın “Beni buradan almayın”, Furkan Armutçu’nun “Buğday tarlası”, İrfan Dönmez’in “Ben’e dair imgeler” ve Murat Özbakır’ın “Yeryüzü – kent – yapı” adlı eserleri ödüle layık görüldü. Kübra Gürleşen’in “Tuz Gölü” ve Şerife Şen Akkaş’ın “Yok oluş” adlı eserleri özgün baskı dalında ödül aldı. 

Yarışmaya katılan eserler, Habip Aydoğdu, Prof. Hayri Esmer, Doç. Dr. Devabil Kara, Prof. Cebrail Ötgün, Prof. Dr. Ferhat Özgür, Prof. Mümtaz Sağlam ve gazeteci İhsan Yılmaz’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirildi. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin seçiminde, teknik yetkinlikler, dil ve anlatım, sanatsal yaklaşımlardaki estetik düzey ve özgünlük esasları belirleyici oldu. 

Pentür dalında ödül alan eserlerin sahipleri 35 bin lira, özgün baskı resim dalında ödül alan eserlerin sanatçıları ise 15 bin lira “Başarı Ödülü” almaya hak kazandı. 39. DYO Resim Ödülleri’nin ödül töreni ve açılış sergisi, Ekim ayında İstanbul Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan 85 eser, sırasıyla Eskişehir, Ankara, Mardin ve İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR