Ana Sayfa Güncel Haberler Yazar Orhan Beşikçi'nin adı yaşadığı bölgede sokağa verilecek

Yazar Orhan Beşikçi’nin adı yaşadığı bölgede sokağa verilecek

Kent-Yaşam yazarı, “Kent gözlemcisi” yazar Orhan Beşikçi’nin adı, eşi ressam Gülay Beşikçi ile birlikte uzun yıllardır yaşadığı ve gelişimi için çaba gösterdiği Basmane semtindeki sokağa verilecek. Konu, Ahmet Altan adı yurttaşın Nisan ayı sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı’na yaptığı başvuru üzerine gündeme geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı’nın sokak adı değişikliği istemine ilişkin önergesi İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12 Mayıs 2022 günü yapılan toplantısında ele alındı. Hukuk ve kent konseyi komisyonlarına havale edilen önergede dile getirilen istem şöyle:

Konak ilçesi, Altınordu Mahallesi’nde bulunan 966 Sokak’ın Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik’e uygun olarak, 945 Sokak’tan başlayarak doğuya, daha sonra kuzeybatıya doğru devam ederek Anafartalar Caddesi’nde son bulan kısmının adının “Orhan Beşikçi Sokak” olarak değiştirilmesi ve geri kalan kısmının ise mevcut 966 Sokak olarak kalması.

İzmir Rehber Odası (İZRO) kentin tarihi doksunu tanıtan ve yaşatan Orhan Beşikçi’ye 2019 yılında şükran plaketiyle teşekkür etmişti. İZRO Başkanı Macit Şaşzade’nin sunduğu plaket, Anafartalar Caddesi’ndeki Yeni Park Eczanesi’nin duvarına çakılmıştı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR