Ana Sayfa Güncel Haberler Yenilenebilir enerji zirvesi İzmir’de toplanacak

Yenilenebilir enerji zirvesi İzmir’de toplanacak

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) yenilenebilir enerji zirvesine ev sahipliği yapacak. 15 Haziran 2022 Çarşamba günü Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda yapılacak “Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi” enerji sektörünün taraflarını bir araya getirecek.

Dünyanın enerji talebinin her gün arttığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ihtiyacın çevreyle uyumlu yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesinin dünya için yaşamsal önemi olduğunu söyledi. Eskinazi, büyüyen ekonomide güvenilir ve düşük maliyetli enerjinin çevresel açıdan sürdürülebilir biçimde sağlanmasının enerji politikaları açısından vazgeçilmez hale geldiğini dile getirdi.

İzmir’in yenilenebilir enerji kaynakları ve ekipmanları üretimi açısından Türkiye’nin merkezi konumunda olduğunu belirten Jak Eskinazi, “Genel tabloya bakıldığında Türkiye’deki elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjinin oranı yüzde 20’yi geçmiş durumda. Hedefimiz bu oranı yüzde 50’nin üzerine taşımak” dedi. Eskinazi, İzmir merkezli “Yenilenebilir Enerji Ekipmanları İhracatçıları Birliği” kurulması için çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.

“Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi”nin açılış oturumunu gazeteci Banu Şen yönetecek. EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Dr. Ömer Erdem, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu Başkanı Başkanı Ziya Altunyaldız açılış konuşmaları yapacak.

“Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilirlik Zirvesi”nde birinci oturumu gazeteci Murat Gülderen yönetecek. Bu oturuma Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Başkanı Alper Kalaycı, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, TPI Kompozit Mali İşler Sorumlusu Özgür Soysal ve GENSED Asbaşkanı Tolga Murat Özdemir konuşmacı olarak katılacak.

İkinci oturumun yöneticiliğini gazeteci Bilal Emin Turan üstlenecek. Biyogazder Başkanı Altan Denizsel, Teksis İleri Teknolojiler Genel Müdürü Hüseyin Devrim ve Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk bu oturumun konuşmacıları olacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR