Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir’de Uluslararası Basın Merkezi açıldı

İzmir’de Uluslararası Basın Merkezi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Basın Merkezi hizmete açıldı. İçinde konferans salonu, televizyon stüdyosu, serbest gazeteciler için çalışma alanları, uluslararası medya iletişim ofisi, eğitim laboratuvarları, kütüphane ve çalışma ofislerinin bulunduğu merkez Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde yer aldı.

Merkezin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, basın özgürlüğünü desteklemek için düşünce üretmenin yanında bu düşüncelerin hayat bulacağı ortamı hazırlamayı görev bildiklerini söyledi. Soyer, “Uluslararası Basın Merkezi gazetecilerin ifade ve basın özgürlüğü için mücadele ettiği bir üs olacak. Medya üzerindeki baskı ve sansürün giderek arttığı böylesi bir dönemde merkez, basın emekçilerine ve medya sektörüne güç verecek” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ifade, basın ve fikir özgürlüğünün Avrupa’nın da temel değerleri arasında yer aldığını belirtti. Meyer-Landrut, “Gazetecilere bu zorlu günlerinde başarılar diliyorum. Avrupa Birliği olarak katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “İzmir’i dünyaya bağlayacak bu proje en büyük hayalimizdi” dedi. Gappi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve tüm meslektaşları adına teşekkür ettiğini dile getirdi.

Uluslararası Basın Merkezi yaklaşık 600 metrekarelik alanda etkinlik gösterecek. Merkezde tüm meslek mensuplarına belirlenen eğitim programları çerçevesinde günün teknolojilerini öğrenme ve kullanmaya yönelik ücretsiz eğitimler sunulacak, “görsel ve işitsel medyada yeni teknolojiler”, “yeni medya ve dijital uygulamalar”, “dijital pazarlama” ve “yabancı dil” dersleri verilecek.

Merkezde ayrıca İzmir’e gelen yabancı basın mensuplarına ve alanda çalışan serbest gazetecilere haberlerini hazırlayabilecekleri çalışma ortamı sunulacak. Televizyon stüdyosu, İzmir basınının prodüksiyon ihtiyaçlarını karşılayacak. Stüdyoda ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi ve yerel yönetimlerin canlı yayın, program ve yapımları için hizmet verilecek.

Merkezdeki 60 kişilik konferans salonunda ise panel, konferans, açık oturum gibi geniş katılımlı organizasyonlar düzenlenebilecek. Bu etkinlikler, canlı olarak çeşitli mecralarda yayınlanabilecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR