Ana Sayfa Güncel Haberler Durmuş: Basın özgür, hukuk bağımsız, ülke demokratik olacak 

Durmuş: Basın özgür, hukuk bağımsız, ülke demokratik olacak 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından Uluslararası Yerel Medya Zirvesi düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı zirveye Avrupa’nın 45 ülkesinden 110 gazeteci katıldı. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki zirve, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Kurulu ile başladı.

Genel kurulun açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iktidarın güç kaybı nedeniyle baskıyı artırdığını dile getirdi. “Dezenformasyon Yasası” olarak bilinen yasa teklifine tepki gösteren Soyer, “Türkiye’de yolun sonuna geldik. Bu ülkede basın özgürlüğü üzerindeki baskı ve sansür çok yakında sona erecek” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB’ye aday ülke olan Türkiye’nin katılım sürecindeki koşulları ne kadar sağladığını yakından izlediklerini söyledi. Kopenhag kriterlerinin en önemlilerinden birinin basın ve ifade özgürlüğü olduğunun altını çizen Meyer-Landrut, “Türkiye’nin özellikle seçim döneminde basın özgürlüğüne önem vermesi gerek” diye konuştu.

Ülkemizin dünya basın özgürlüğü sıralamasında 149. sırada olduğunu belirten TGS Başkanı Gökhan Durmuş, gazetecilerin yaşadığı zorluklardan ve baskılardan söz etti. “Son bir yılda 23 meslektaşımız cezaevinde. 31 gazeteci 52 gün gözaltında kaldı. 60 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. 28 davada 273 gazeteci yargılandı. Yargılanan gazetecilerin toplam aldığı ceza 75 yıl. 57 gazeteci fiziksel saldırıya uğradı. 54 haber sitesine ve 1355 haber içeriğine erişim engeli getirdi. RTÜK 61 milyondan fazla para cezası verdi. 600’e yakın basın kartı iptal edildi” diyen Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörümüzdeki işsizlik oranı yüzde 18. Böyle bir tablo içerisinde baskılara boyun eğmeyen, kalemlerini satmayan, meslek ilkelerinden ödün vermeden gazetecilik faaliyetini sürdüren binlerce meslektaşımız var. Bizlerin mesleğe olan bağlılığı her şeyi değiştirecek. Dayanışmayla, sendikayla bu zor günler geçecek. Basın özgür, hukuk bağımsız ve demokratik bir ülke olacak Türkiye.”

Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mogens Blicher Bjerregård ise, gazetecilerin yaşadığı davalarda Türkiye’de bulunduğunu belirterek, “Tüm gazetecilere sokaklarda kamuoyunda büyük bir destek vardı. Burada gazetecilere verilen değerin ne kadar olduğunu gördük” dedi. Bjerregård şu görüşleri paylaştı:

“Türkiye’de bunları görmek gerçekten umut verici. Sizler Türkiye’de gazeteciler olarak yargılandınız. Zamanınızı gazetecilik yerine mahkemelere çıkarak harcadınız. Bu gazetecilere yapılmaması gereken bir şey. Binlerceniz defalarca mahkemelere çağırıldınız. Ülkenizde çok başarılı işler yaptınız. Biliyoruz ki daha yapılacak çok iş var ve biz de bu yüzden buradayız.”

Toplantıda TGS yöneticisi gazeteci İpek Yezdani’nin “Türkiye’de gazeteciliğin durumu ve basın özgürlüğü mücadelesi” adlı sunum yaptı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR