Ana Sayfa Güncel Haberler Bayraklı'daki depremzedeler için halk konut projesi

Bayraklı’daki depremzedeler için halk konut projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi depremzedeler için “halk konut projesi” adı altında yeni bir konut yapı kooperatifi modelini uygulamaya koydu. Proje kapsamında depremde orta derecede hasar alan ve ardından yıkılan apartman sakinlerinin kurduğu yapı kooperatifi ile  belediye şirketleri işbirliği yapacak. Depremzedelerin belediye güvencesi ve teknik desteğiyle kendi konutlarını yapabilmesi için kooperatifle sözleşme imzalanacak. 

Halk konut projesiyle 30 Ekim 2020 günü yaşanan depremde hasar gören, yıkılan, yıkılacak ya da riskli yapı kabul edilen binaların var olan yapı yönetmeliklerine uygun olarak yeniden yapılması ve yurttaşların konut sahibi olması amaçlanıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacağı belirtilen bu model, Bayraklı’nın Manavkuyu Mahallesi’ndeki Dilber Apartmanı ile başlatıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nden yapılan açıklamaya göre, Dilber Apartmanı sakinleri Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi’ni kurarak yapacakları yeni binalarının müteahhidi oldu. Süreç, İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımı EGEŞEHİR A.Ş. ve İZBETON A.Ş. ile Bayraklı Belediyesi katılımı BAYBEL A.Ş. Ortak Girişimi ve kooperatif tarafından yürütülecek. Ortak girişim ile Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi arasında 15 Haziran 2022 günü sözleşme imzalanacak.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, halk konut projesini “halkı örgütlü bir güç haline getirerek ekonomik girişimci yapmak” olarak nitelendirdi. Çeşitli firmalarla anlaşmaya çalışan depremzedelerin teknik ve idari bilgi eksikliğinden kaynaklı güvensizlikler yaşadığını ve artan maliyetlerin baskısı altında karar vermekte zorlandığını belirten Soyer, “Müteahhitler ise her geçen gün artan maliyetler ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle yüksek risk fiyatlıyor ve dolayısıyla projeler depremzedeler tarafından mali anlamda erişilebilir olmaktan çıkıyor” dedi.

Yıkılan Dilber Apartmanı’nın olduğu alana toplamda 40 daire yapılacak. Kooperatif üyeleri 32 kat malikinden oluşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edilip uygulamaya konulan yüzde 20 emsal artışı ile fazladan oluşacak 8 dairenin satışından elde edilecek kazançla 40 dairenin inşaatı tamamlanacak. Büyükşehir Belediyesi şirketleri yüzde 1 gibi sembolik bir kar oranı ile kooperatife müteahhitlik hizmetlerinde gereken desteği verecek. 

Yapım işleri, aslen alt yükleniciler ve tedarikçiler tarafından yürütülecek. Teknik yeterliklerin Ortak Girişim tarafından değerlendirilmesinin ardından; alt yükleniciler ve tedarikçilerin mali yönden belirlenmesine ortak girişimin her bir üyesinin atayacağı birer temsilci ve kooperatifin belirleyeceği iki temsilciyle oluşturulan komisyon oybirliğiyle karar verecek. Böylelikle katılımcı bir bütçe ve şeffaf maliyet izlemesi yapılabilecek. 

Yeni binalar için yapı sağlığı izleme sistemi, yeşil çatı ve güneş enerjisi sistemleri yaşama geçirilecek ve binaların ortak alanları için bu sistemden aydınlatma sağlanacak. Yağmur suyu hasadı sisteminin de inşa edileceği sistemin yanı sıra binaların cepheleri için Akdeniz kentlerinin dokusunu yansıtacak cephe tasarımları uygulanacak. İnşa edilecek binalarda iklim krizinin etkilerinin en aza indirilebilmesi amacıyla A sınıfı enerji kimlik belgesi hedefleniyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR