Ana Sayfa Güncel Haberler İZSU'dan rögar kapaklarına kötü koku filtresi

İZSU’dan rögar kapaklarına kötü koku filtresi

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, yağmur suyu şebekesinden kaynaklandığı belirtilen ve vatandaşların yakınmalarına yol açan kötü kokuyu önlemeye yönelik çalışmalar yapıyor. Dere, kanal ve ızgara temizliği yapan İZSU ekipleri bazı semtlerde kanalizasyon bacalarına rögar hava arıtımı ve koku giderimi filtreleri yerleştiriyor.

İZSU Genel Müdürlüğü Merkez Kuzey Bölgesi Kanal Bakım Şube Müdürlüğü çalışanı Mustafa Kurum, yerleştirilen filtrelerin içindeki aktif karbon sayesinde kanal hatlarında biriken hidrojen, sülfür, metan gazı gibi gazları süzerek kötü kokuların yayılmasını engellediğini söyledi. Kurum, metropol alandaki ilçelerde 320 koku filtresi montajı yapıldığını belirten Kurum, çalışmaların süreceğini ve filtre sayısının arttırılacağını dile getirdi. 

İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, hava arıtımı ve koku giderimi filtreleri, rögarlardan çıkan gazları bünyesinde tutuyor. Zehirli gazların yapısı bozuluyor ve dışarıya temiz hava salınıyor. Filtreler molekül tutma kapasitesine de sahip. Filtre yapısından 20 mikrondan büyük nesneler geçemiyor ve bu sayede kanalizasyon içerisinde yaşayan ve üreyen haşerelerin, kanalizasyon hatları dışına çıkış yapması da engellenmiş oluyor. 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR