Ana Sayfa Güncel Haberler Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri'ne başvurular başladı

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri’ne başvurular başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin küresel salgın nedeniyle ara verdiği Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Programı iki yıl aradan sonra yeniden başlıyor. 2003 yılında başlatılan ve 2019 yılına dek aralıksız süren Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri, İzmir’in tarihine ve tarihi mirasına adanmış örnek çalışmaları ödüllendirerek gündeme taşıyor. Program, İzmirlilerin örnek çalışmaları ile korumayı kentin gündemine taşıyarak, kentin birikimli kültürü ile birlikte yaşamasına ve korunmasını teşvik ediyor.

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri; 2021 yılında Europa Nostra Ödülleri’nden Eğitim, Öğretim ve Bilinçlendirme dalında Jüri Özel Ödülü ile onurlandırılmıştı. Europa Nostra Ödülleri’nin tüm kategorileri içinde ülkemizden sadece Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Programı başarı elde etmişti.

Son başvuru tarihi 19 Ağustos 2022

Bu yıl 18. kez düzenlenecek program kapsamında; “Tarihi Yapıda Yaşam”, “Tarihi Mekânda Geleneksel Zanaatların Yaşatılması”, “Basit Onarım”, “Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım”, “Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım”, “Emek”, “Katkı” ve “Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik” kategorilerinde ödül verilecek.

Her kategori için başvuruda bulunmak isteyen herkes, hem yüz yüze hem de internet sitesi üzerinden (www.tarihesaygi.com) elektronik ortamda başvuruda bulunabilecek. Ayrıca kişiler başkaları adına da aday göstermek üzere başvuru yapabilecek.

Ödül için son başvuru Tarihi: 19 Ağustos 2022 Cuma, (Saat 17.00’a kadar)
Ödül komitesi toplantısı: 5 Eylül 2022 Pazartesi
Seçici kurul toplantısı: 12-16 Eylül 2022
Sonuçların ilanı: 19 Eylül 2022

2022 yılı seçici kurulu şu isimlerden oluşuyor:

ICOMOS Uluslararası Başkan Yardımcısı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal; Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Bağcı; Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur; Koruma Planlama ve Kültür Miras Yönetimi Uzmanı,  UCLG Danışmanı, Europa Nostra Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Ege Yıldırım, Önceki dönem Europa Nostra Türkiye Başkanı Y. Mimar ve Restorasyon Uzmanı Burçin Altınsay; Şehir Plancısı Önder Batkan; Y. Mimar ve Restorasyon Uzmanı Salih Seymen;  İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Öğr. Gör. Dr. Kerem Şerifaki; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Elburz; Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Arş. Gör. Dr. Onur Zunal; Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Arş. Gör. Tülin Yenilir.

Yarışmaya başvuru ve şartname www.tarihesaygi.com/basvuru2022 adresinde yer alıyor.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR