Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Zeynep Su Erdoğan Ana renklerle ilgili tüm bildiklerinizi unutun!

Ana renklerle ilgili tüm bildiklerinizi unutun!

Merhaba arkadaşlar! Bugün sizlere STEAM atölyesi etkinliğinden öğrendiklerimi anlatacağım. Biliyorsunuz, “Science / Technology / Engineering / Art / Mathematics” kelimelerinin baş harflerini kısaltarak “STEAM” olarak kullanıyoruz. Bu hafta atölyede konumuz renklerdi.

Boyada ana renkler nedir? Kırmızı, mavi, sarı? Hayır! Yeni teoriye göre ana renkler Cyan, Magenta ve Yellow.

Ama, ışıkta ana renkler ise daha farklı. Işığın ana renkleri Kırmızı (Red), Yeşil (Green) ve Mavi (Blue). Biz Cyan, Magenta ve Yellow’u “CMY”, Kırmızı, Yeşil ve Mavi’yi İngilizcelerini kullanarak “RGB” diye kısaltıyoruz.

Yalnız, çok değişik bir şey var:
C ile M’yi karıştırdığımızda B,
M ile Y’yi karıştırdığımızda R,
Y ile C’yi karıştırdığımızda G çıkıyor!

Işıkta ise Red ışık ile Green’i birleştirdiğimizde Yellow,
G ile B’yi birleştirdiğimizde C,
B ile R birleştirildiğinde Magenta çıkıyor!

Boyada tamamlayıcı renkler var. Cyan’ı başka ana renklerle birleştirdiğimizde Red hiçbir şekilde çıkmıyor. Ve bu ikisi karıştığında siyah oluşuyor. Bu yüzden tamamlayıcı renk deniyor.

Diğerlerinde de aynı şekilde bir mantıkta M ile G, Y ile B tamamlayıcı renk oluyor. Biz bir deney yaptık. Bir tamamlayıcı rengi, diğer tamamlayıcı rengin o renkteki suyuna koyunca oluşan yeni rengi gözlemledik ve sonucun siyah olduğunu gördük.

Bu atölyenin gerçekleşmesini sağlayan öğretmenlerimiz Prof. Dr. Kemal Yürümezoğlu ve öğrencisi Sıla Balım öğretmenime, bu etkinliğin öğrencisi olduğum Konak Bilim Sanat Merkezi’nde gerçekleşmesini sağlayan Gülşah Topaloğlu öğretmenimize teşekkür ederim.

***

Şimdi de bu haftaki kitap önerilerime geçmek istiyorum.

Bir Nikolay V. Gogol Klasiği – Burun
Andrea Camilleri/Domingo Yayınevi
Çeviri: Kemal Atakay

“Sayın bayım, burada mesele son derece açık. Siz… Siz benim burnumsunuz!”
Binbaşı Kovalev sabah uyandığında burnu yerinde yoktur! Peki bir burun nereye gidebilir? Bu sorunun yanıtı “Burun” kitabında. Kitap Binbaşı Kovalev’in heyecanlı ve komik burun arama macerasını anlatıyor.

•••

100 Bilimsel Deney
Georgina Andrews-Kate Knighton/Tübitak Yayınları
Çeviri: Ali İhsan Başgül

“100 Bilimsel Deney” bilimin neredeyse bütün alanlarını ele alan 100 deney sunuyor. Yerçekiminden sürtünmeye, elektrikten manyetizmaya pek çok konu önce deneylerle gösteriliyor ve sonra da bilimsel yönü ele alınarak deney sırasında aslında ne olup bittiği anlatılıyor. Üstelik kitaptaki tüm deneyleri evinizdeki malzemelerle yapabilirsiniz. Heyecan verici bir kitap. Ama bazı deneyleri büyüklerimizle yapmakta fayda var. Benden söylemesi.

•••

Müzikler
Senorita – Shawn Mendes, Camila Cabello

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR