Ana Sayfa Güncel Haberler Şehit Gazeteci Hasan Tahsin anıldı

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin anıldı

İzmir’in işgal edilmeye başladığı sırada, 15 Mayıs 1919 günü işgal güçlerine ilk kurşunu atan ve orada şehit edilen gazeteci Hasan Tahsin, Atatürk Meydanı’ndaki “İlk Kurşun Anıtı” önünde düzenlenen törenle anıldı. Şehit edilişinin yıldönümünden bir gün sonra düzenlenen törene yerel yöneticiler, milletvekilleri, gazeteciler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulu öğrencileri katıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Hasan Tahsin’in emperyalizme karşı dünyanın en önemli direnişine ilham veren milli bir kahraman olduğunu söyledi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise İzmir’in bağımsızlığın kenti olduğunu belirterek “İzmir, kurtuluş için ilk kurşunun atıldığı kenttir. İzmirliler yurtseverdir” diye konuştu.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, şehit gazeteci Hasan Tahsin’in attığı ilk kurşunun Türk ulusunun özgürlük sembolü olduğunu belirtti. “Hasan Tahsin, yalnızca fikirleriyle, yazdıklarıyla değil, konuşmalarıyla, imza attığı bildirilerle, katıldığı toplantı ve eylemlerle o kara günlerde gerçek bir aydın olduğunu, halkın yanında yer aldığını gösteren, sonuna kadar özgürlük diye haykırabilen bir gazeteciydi” diyen Gappi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü gazeteci gerektiğinde bir toplumu bağımsızlık uğruna harekete geçiren insandır. Bugün görevlerinin gereklerini yerine getirdiği için öldürülen, tehdit edilen, hapse atılan gazeteciler de Hasan Tahsin gibi yıllar sonra da dik duruşlarıyla hatırlanacak. Daima dik duracağız. Hasan Tahsin ‘in bağımsızlık mücadelesi göğsümüze taktığımız bir nişandır.”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu Üyeleri, 15 Mayıs 2022 Pazar günü Gazeteci Hasan Tahsin’in şehit edilmesinin 103. yıldönümünde Atatürk Alanı’ndaki İlk Kurşun Anıtı’na çelenk bırakmıştı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR