Ana Sayfa Güncel Haberler "Hikâyeleriyle Anadolu’nun Türküleri" seslendirilecek

“Hikâyeleriyle Anadolu’nun Türküleri” seslendirilecek

Anadolu’nun yedi bölgesinden türküler hikâyeleriyle birlikte seslendirilecek. Ege Üniversitesi Etnoğrafya Müzesi Sergi Salonu’ndaki etkinlik 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü saat 18.00’de başlayacak.

“Hikâyeleriyle Anadolu’nun Türküleri” etkinliğinde türküleri ses sanatçısı Yılmaz Demirtaş, hikayeleri yazar Semra Yeşil seslendirecek. Sunulan yörenin oyunlarını oynamayı sürdüren yöresel kişilerle yörenin türkülerini seslendiren sanatçılar da etkinliğe konuk olacak.

Anadolu’daki aşk, sevda, gurbet, ayrılık, kavuşma, askerlik, doğum, ölüm, yas gibi yaşanmışlıkların yüzyıllar boyunca müzik eşliğinde dile getirildiğini anlatan yazar Semra Yeşil, söyleyeni ya da yazanı zaman içinde kaybolarak halka mal olmuş türkülerin gerçek hikâyeleri eşliğinde dinleyici itlesine sunacaklarını belirtti. Yeşil, bu hikayelerin gelecek kuşaklara aktarılması için gerek dijital ortamda, gerekse basılı eser olarak kayda alnacağını söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Bu kapsamda ilk sunumumuzu Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi’nde, yörelerin geleneksel kıyafetleri ile de bütünleşen ortamında gerçekleştireceğiz. Sunumumuz türkünün hikâyesinin ezgisi eşliğinde okunmasının ardından icra edilmesi şeklinde gerçekleşecek. Bazı türkülere oyunu ile de eşlik edilecek. Sunumlarımız için Anadolu’nun yedi bölgesinden türkü ve hikâyeler seçilerek bir repertuvar hazırlandı. Her bölgenin sunumu farklı bir günde gerçekleştirilecek.”

Etkinlikte Ege’den zeybek türküleri söylenirken, Akdeniz’den teke, Güneydoğu Anadolu’dan barak, Doğu Anadolu’dan halay, İç Anadolu’dan seğmen, Karadeniz’den horon, Marmara ve Trakya’dan hora türküleri seslendirilecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR