Ana Sayfa Güncel Haberler Eylül bebekler okul öncesi çocuklarla buluşacak

Eylül bebekler okul öncesi çocuklarla buluşacak

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) engelsiz toplum konusunda farkındalık yaratmak ve özel gereksinimli bireylerin sosyal rollerine dikkat çekmek amacıyla yaşama geçirdiği “Eylül Bebekler Projesi”nin ülke geneline yayılması yolunda adım atıldı. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında resmi okul öncesi kurumlarda akran reddinin erken yaşlarda önüne geçmek amacıyla Eylül Bebekler ile eğitim verilmesi için DEÜ ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür’ün imzaladığı protokol uyarınca, kentteki okul öncesi öğretmenler ve kurumları DEÜ Buca Eğitim Fakültesi aracılığıyla Eylül Bebekler ile ilgili bilgilendirilecek. Protokolün yaşama geçirilmesinin ardından elde edilecek çıktılar kamuoyuyla paylaşacak, toplumsal farkındalığın arttırılması için Eylül Bebekler Projesi’nin ülke genelindeki tüm okul öncesi kurumlara yaygınlaştırılmasına çalışılacak.

Engelsiz üniversite ve engelsiz toplum hedefleri doğrultusunda birçok çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Hotar, imzaladıkları protokolle adını üniversiteden alan Eylül Bebekler’in Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda eğitim amaçlı kullanılmasını ve hocalarımıza eğitim verilmesini sağlayacaklarını söyledi. Prof. Dr. Nükhet Hotar, projenin İzmir’den başlayarak ülke geneline yayılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Dr. Yentür, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 5 yaşındaki bütün çocuklarımızın okul öncesi eğitim almasını hedeflediklerini söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yaptığı çalışmanın çok önemli olduğunu belirten Dr. Murat Mücahit Yentür, “Akranlarından farklılık gösteren çocuklarımızın hayata hazırlanması ve velilerimizin desteklenmesi noktasında Eylül Bebekler Projesi’nin rolünü önemsiyoruz. Eylül Bebekler, Eylül ayı ile birlikte öğrencilerimizle buluşacak” dedi.

Eylül Bebekler Projesi

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin özel gereksinimi olan bireylerin sosyal rollerine dikkat çekmek ve engelsiz toplum konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ürettiği ‘Eylül Bebekler’ ile

çocukların sıklıkla maruz kaldıkları akran reddini önlemek ve durumları hakkında bilgi edinilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında her bebek, mevcut engel durumunu tanımlayacak şekilde oluşturuldu. 

Ulusala yayılması için ilk adımını atıldığı proje ile işitme yetersizliği, fiziksel yetersizlik, görme yetersizliği, down sendromu, albinizm, marfan sendromu ve dwarfism sendromuna da dikkat çekiliyor. Projenin ismi de Dokuz Eylül Üniversitesi’nden geliyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR