Ana Sayfa Güncel Haberler Çeşme açıklarında deprem: 4.5

Çeşme açıklarında deprem: 4.5

İzmir ve çevresi Ege Denizi’nde Çeşme açıklarında meydana gelen depremlerle sarsıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Ve Değerlendirme Merkezi, 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 01.08’de meydana gelen depremin büyüklüğünü 4.5 olarak saptadı.

Saat 06.39’da 3.1 büyüklüğündeki deprem kaydedildi. Başta Çeşme, Karaburun, Urla ve Seferihisar olmak üzere kentin tamamıyla yakın yerleşimlerde hissedilen, korku ve heyecan yaratan depremler herhangi can kaybı, yaralanma ya da hasara yol açmadı.

Bu arada, Android işlem sistemi kullanan kimi cep telefonu abonelerine sarsıntıdan kısa süre sonra, depremin merkez üssünün ve tahmini büyüklüğünün belirtildiği ileti geldi. Ardından deprem sonrasında güvende kalma önerilerinin sıralandığı uyarı ulaştı. Art arda gelen, abonelerde şaşkınlık yaratan ve merak uyandıran iletilerin Google Android Deprem Uyarı Sistemi’nden gönderildiği belirtildi.

Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde Android işletim sistemiyle çalışan telefonlar birer uyarı cihazına dönüşüyor. Sistem, deprem anlarında kullanıcılarına saniyeler kazandırabilecek bildirimler gönderiyor. Deprem uyarı sistemi, yakın çevrede 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri kullanıcıya uyarı olarak göndermek için telefonun konumunu kullanıyor. 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR