Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Zeynep Su Erdoğan İzmir'in Doğal Yaşam Parkı Sasalı

İzmir’in Doğal Yaşam Parkı Sasalı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı, 2008 yılından beri hizmete açık. Benim kardeşimle gitmeyi çok sevdiğim yerlerden biri Sasalı. Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi. İçinde 134 türde 2 bin 700’den fazla hayvanı ve 250’den fazla bitki türü bulunduruyor. Asya Filleri, Kara Makaklar, Tavus Kuşları bunlardan sadece üçü. Oraya ailecek gittiğimizde bir Tavus Kuşu “Hoşgeldiniz!” demek için yolda rengârenk kuyruğu ile karşıladı bizi. Renkleri göz kamaştırıcıydı. Hayvanlarda süslü olanların erkekler olduğunu biliyor muydunuz? Orada fillere isim de vermişler. Fillere çok önem veriyorlar.

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Dergisi’nin 7. sayısında parktaki fillerle ilgili ilginç bilgiler yer almış, onları sizinle de paylaşmak istiyorum:

“Adı “Deniz” oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nda geçtiğimiz Pazartesi günü dünyaya gelen yavru filin ismi Park çalışanları tarafından belirlendi: Deniz..  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Doğal Yaşam Parkı’ndaki Asya fili ailesi giderek genişliyor. Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında gösterilen parktaki ilk fil doğumu 2011 yılında yaşanırken, bu aynı zamanda Türkiye’deki ilk fil doğumu olmuştu. Baba Winner ile anne Begümcan çiftinin ilk yavrularının ismi düzenlenen anketle “İzmir” olarak belirlenmişti. İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda geçtiğimiz günlerde yeni bir fil yavrusu daha dünyaya geldi. Son derece sağlıklı olan dişi yavrunun ismi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun talebi üzerine Park çalışanları tarafından konuldu. Yapılan ankette öne çıkan “Deniz”, sevimli yavrunun da ismi oldu. 

Eski dostlar buluştu 

İzmir Doğal Yaşam Parkı, bu kez göz yaşartan bir buluşmaya sahne oldu. Pak Bahadır ile Begümcan’a 28 yıl bakıcılık yaptıktan sonra emekli olan Bahattin Öztanman’ın yıllar sonra parka yaptığı ziyarette duygusal anlar yaşandı. Eski bakıcısının sesini duyan Begümcan, çıkardığı sesler ve hareketlerle müthiş bir sevgi gösterisi yaptı. Oğlu gibi gördüğü Pak Bahadır’ın mezarını da ziyaret eden Öztanman, parktan ayrılırken baba fil Winner’a “Kızım Begümcan ve torunum İzmir’e iyi bak” nasihatı verdi. Doğal Yaşam Parkı’nda çok mutlular Doğal Yaşam Parkı’nı kente kazandırdığı için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür eden Öztanman, “28 yıl fillere baktım, Kültürpark içindeki hayvanat bahçesiyle burası arasında çok fark var. Filler burada özgürce dolaşıyor ve çok mutlular. Onları mutlu görmek beni de mutlu etti. İzmir ve Begümcan ile birlikte 3 çocuğum, 3 torunum var. Hiçbir zaman onları evlatlarımdan ayırmadım. Şimdi oğlum yadigarlarıma bakıyor. Vasiyetim Begümcan ve İzmir’e iyi bakmasıdır” diye konuştu.”

Hayvanat bahçesinin dışında Sasalı Kent Ormanı da var. Piknik yapmak için harika bir yer. Orada çocuklar için park bile var.

***

Şimdi kitaplara geçelim…

Eğlenceli Bilgi-Zekâ Bükücü Matematik

Kjartan Poskitt/Timaş Yayınları

Bu kitap sizleri birer matematik dehası hâline getirecek. Matematik dahilerinin komik keşif hikâyelerini, domino taşlarının nasıl tehlikeli olabildiğini, imkansız yarışları kimlerin kazandığını, küçük sayıların süper güçlerini, problem çözmenin en kestirme yollarını ve çok daha fazlasını keşfedeceksiniz!

***

Uzaylı Komşu

İclal Dikici/Tudem Yayınları

Zordur toplum içinde farklı olmak. Dışlanmayı, yalnız kalmayı hatta deli diye nitelenmeyi göze almak demektir. Ama Bayan Pi, tuhaf karşılansa da elâlem ne der korkusuyla yaşayacak bir insan değil. Kendisiyle barışık ve renkli kişiliği, mahallenin çocuklarına, farklılıklara hoşgörüyle yaklaşma konusunda yeni bakış açıları kazandıracaktır.

***

Sevdiğim ve seveceğinizi düşündüğüm müzik

Dance Monkey-Tones and I

***

Günün Sözü:

Bugünün işini yarına bırakma…

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR