Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Kız Lisesi'nde 99. yıl buluşması

İzmir Kız Lisesi’nde 99. yıl buluşması

Cumhuriyet döneminin ilk eğitim kurumlarından, İzmir’in ilk kız okulu İzmir Kız Lisesi’nin 99. yılında geleneksel Lokma Günü, 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü düzenlenecek. Her yıl olduğu gibi okulun ana giriş binası önündeki bahçede gerçekleşecek tören saat 13.00’de başlayacak.

İzmir Kız Lisesi Mezunlar Derneği’nin katkısıyla gerçekleşen geleneksel lokma günü, okul mezunlarını, okulun emekli eğitim kadrosunu ve öğrencileri bir araya getirecek, anılar tazelenecek. Bu yıl lokma gününde okul öğrencilerinin vereceği mini konserin yanında okula ilişkin hediyelik eşyaların yer alacağı bir sergi de düzenlenecek.

İzmir Kız Lisesi bugüne kadar sadece İzmir’de değil ülke çapında tanınmış çok sayıda kadın sanatçı, doktor, bilim insanı, hukukçu, gazeteci, öğretmen, yazar ve şairi mezun etti. Uzun yıllar sadece kız öğrencilerin eğitim gördüğü İzmir Kız Lisesi’nde 2000-2001 öğretim yılında karma eğitime geçildi.

Bugün 778 öğrencinin eğitim gördüğü, 61 öğretmenin görev yaptığı okulu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Şubat 1931 günü dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ile ziyaret etmiş ve anı defterini de imzalamıştı.

İzmir Kız Lisesi Lokma Günü en son 2019 yılında gerçekleşmiş, pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamamıştı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR