Ana Sayfa Güncel Haberler Bornova Sokağı'nda düzenlemeler tamamlandı

Bornova Sokağı’nda düzenlemeler tamamlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak’taki Bornova Sokağı’nda (1469. Sokak) yayalaştırma çalışmalarını tamamladı. Tarihi sokakta konforlu yaya ulaşımının sağlanması için geçen yıl Kasım ayında başlatılan yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından sokak bambaşka bir görünüme büründü. 

Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı uyarınca, Bornova Sokağı 04.00-10.00 saatleri arasında araç trafiğine açık olacak. Esnafın ve yurttaşlar bu saatler arasında indirme-bindirme, yükleme-boşaltma işleri yapabilecek.

Alsancak Tren Garı ile Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Kordon bağlantısını sağlayan Bornova Sokağı’ndaki düzenlemelerle bölgedeki ticaret, kültür ve turizm sektörünün canlandırılması amaçlandı. Sokakta yaşlı ve engellilerin sokağa erişimini de kolaylaştıran düzenlemeler yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanı Hamdi Ziya Aydın, Bornova Sokağı’nda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verirken şunları söyledi:

“Alsancak bölgesinin Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde yükseltilmiş yaya geçidi yaparak kesintisiz yaya ulaşımını sağlamıştık. Alsancak bölgesi yaya yoğunluğunun çok fazla olduğu bir bölge. En yoğun noktalarından birisi de Kıbrıs Şehitleri Caddesi. Bu kapsamda Bornova Sokağı’nda gerek vatandaşlarımızdan, gerekse esnaftan gelen talepler doğrultusunda bir değerlendirme yaparak sokağı yayalaştırmak ve canlandırmak için proje yaptık.

Bornova Sokağı’nın Alsancak Garı’nı Kordon’a bağlayan, toplam 450 metrelik işlek bir sokak olduğunu vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışmalar kapsamında yağmur suyu ve kanal altyapısı İZSU tarafından yenilendi. Yol kotuyla aynı seviyede olacak şekilde doğal görünümlü yaklaşık bin 200 metrekare baskı beton, bin 500 metrekare karo imalatı yapıldı. Yaklaşık 40 aydınlatma direği yerine dekoratif aydınlatma direği taktık. Çalışmaları yaparken vatandaşlardan çok olumlu tepkiler aldık. Bornova Sokağı, yaya ve engelli erişimine uygun bir hale getirildi. Bölge, aynı zamanda Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden sonra yeni bir cazibe merkezi haline geldi.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR