Ana Sayfa Güncel Haberler Maraton İzmir’de rekor yenilendi

Maraton İzmir’de rekor yenilendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Nisan 2022 Pazar günü üçüncüsünü düzenlediği “Maraton İzmir”de yeniden rekor kırıldı. Kenyalı atlet Lanny Rutto, 42 kilometrelik uluslararası yarışı 2.09.27 dereceyle ile tamamladı. Maraton İzmir’de geçen yıl Etiyopyalı Tsegaye Getachew’in 2.09.35’lik derecesiyle rekor kırmıştı. Bu kez Kenyalı Lanny Rutto, 2.09.27 ile rekoru 8 saniye geliştirmeyi başardı. Öte yandan 4 Nisan’da başlayan “Maraton İzmir Adım Adım Yardımseverlik Koşusu” bağış kampanyalarında da bir İzmir dayanışması yaşandı. 10 binden fazla bağışçı, yarışan atletler üzerinden sivil toplum kuruluşlarına 3 milyon lirayı aşkın bağışta bulundu.

Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Bir Dünya” için belirlediği 17 küresel amaç doğrultusunda “Atıksız Maraton” hedefiyle koşulan yarışa, 43 farklı ülkeden 500’ün üzerinde koşucu katıldı. Yarışmanın 10 kilometrelik kısmında ise 5 bine yakın kişi yarıştı.

Yarışmada erkeklerde ikinciliği Kenya’dan Meshack Kiprop Koech 2.11.21, üçüncülüğü yine Kenya’dan Mathew Kemboi 2.13.03 derecesiyle ile elde etti. Bingöllü Yavuz Ağralı, 2.20.02 ile erkekler kategorisinde Türk sporcular arasındaki en iyi dereceyi koşup yarışı dokuzuncu olarak tamamladı.

Kadınlarda Etiyopya’dan Letebrhan Haylay Gebreslasea 2.27.35 ile ilk sırayı aldı. Kenyalı Lilian Chemweno 2.28.18 ile ikinci, ayrı ülkeden Helen Jepkurgat 2.30.54 ile üçüncü oldu. Aydınlı Derya Kaya, 3.04.29’luk derecesiyle kadın Türk atletler arasında sekizinci oldu.

10 kilometre erkeklerde Bedri Şimşek 0.33.45 finişe ilk varan atlet olurken Hamdullah Ablay ikinciliği, Mehmet Aydıngör üçüncülüğü elde etti. Kadınlarda Tuğçe Karakaya 0.37.44 ile ilk sırayı alırken, Rahime Tekin ikinci, Özlem Işık üçüncü oldu.

Sürdürülebilir bir dünya için koşuldu

Dünya Atletizm Federasyonu’nun Road Race Label (Uluslararası Yol Koşusu Sertifikası) unvanı verdiği Maraton İzmir’i, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Sor Kulübü Başkanı Ersan Odaman başlattı.

Lozan Meydanı’ndaki eski Fuar müdürlüğü (İZFAŞ) binası önünden 08.00‘de başlayan yarışta koşucular, Alsancak üzerinden Karşıyaka’ya ulaşıp Bostanlı İskelesi’ne gelmeden dönüş gerçekleştirdi. Aynı parkurdan bu kez Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden İnciraltı’na varan sporcular, Marina İzmir’den ikinci dönüşü yaparak başlangıç noktasında yarışı tamamladı.

Maraton İzmir kapsamındaki 10 kilometrelik yarış ise aynı noktadan saat 07.20’de başladı. 10 kilometrelik yarışta yer alan 4 binin üzerinden atlet, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerindeki Köprü Tramvay durağından dönerek, eski Fuar müdürlüğü (İZFAŞ) binası karşı şeridinde yarışı tamamladı.

Bağışlar 2 Mayıs’a kadar sürecek

4 Nisan’da başlayan “Maraton İzmir Adım Adım Yardımseverlik Koşusu” bağış kampanyalarında tam bir İzmir dayanışması yaşandı. 10 binden fazla bağışçı, Maraton İzmir’de yarışan atletler üzerinden sivil toplum kuruluşlarına 3 milyon lirayı aşkın bağışta bulundu. Bağış kampanyaları 2 Mayıs 2022 tarihine kadar ipk.adimadim.org web sitesi üzerinden devam edecek.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR