23 Nisan kutlu olsun

Çocukluk yaşlarımızda “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” denince aklımıza okulda söyleyeceğimiz 23 Nisan şiirleri, marşlar gelirdi. Söz ve müziği Halil Bedii Yönetken’e ait olanı gözdemizdi.

23 Nisan kutlu olsun.
23 Nisan kutlu olsun.
Sevinin küçükler, övünün büyükler
23 Nisan kutlu olsun.

Çok büyük bayram bu bayram,
Herkese kutlu olsun.
Çok büyük bayram bu bayram,
Herkese kutlu olsun.

Bu marşı tüm gücümüzle, koro halinde söylerdik. Tören Nutuk’tan okunan bölümlerle sürerdi.

Kocakapı Mahallesi’ndeki Vali Kazım Paşa İlkokulu’ndaki yavrukurtlar (izciler) İstiklal Marşı’nın topluca okunmasından sonra bando mızıka eşliğinden söyledikleri marşlarla Alsancak Stadyumu’na doğru yürüyüşe geçerlerdi. En önde Türk Bayrağı, arkada flamalar ve boru trampet takımı, onların ardında da yürüyüş takımı olurdu.

1907 yılında İngiltere’de 11 yaş altı çocuklar için Yavrukurt (Wolf Cubs) örgütlenmesi kurulmuş, kısa sürede tüm dünya ülkelerinde kabul görmüştü. Balkan Savaşı sonrası İzmir’de de yavrukurt teşkilatları oluşturulmuştu.

Yavrukurtların giysileri, haki renkli gömlek ve kısa pantolon, dize kadar çorap, koyu vişne çürüğü renginde bir boyun atkısından oluşurdu.

İzci şendir, izci şendir, izci şendir arkadaş.
Şapkası, fuları, çantasıyla
Kemeri, bıçağı, çorabıyla
İzci şendir, izci şendir, izci şendir arkadaş.

Bu dizelerinden oluşan marşı okuyan yavrukurtlar, birer küçük asker edasıyla, diğer okullardan gelen çocuklarla birlikte Alsancak Stadyumu’nda sahada yerlerini alırlardı. Anne baba ve diğer akrabalar da tribünleri doldururlar, okulların gösterileri başlardı.

23 Nisan 1922’de Ankara’da yapılan ilk kutlamalarından itibaren çocuklar ön plana çıkarılmışlardı. 23 Nisan için Hakimiyet-i Milliye Bayramı yanında, 1925 yılında “Çocuk Günü”, 1926’larden itibaren ise “Çocuk Bayramı” tabiri de kullanılmaya başlanmıştı.

Buradaki temel amaç milletin geleceği olan çocukları korumak, kollamak ve onlara “Hakimiyet-i Milliye” (Ulusal Egemenlik) bilincini aşılamaktı. Çocuklar, gençler, askerler ve halk ulusal egemenliğini hep beraber kutlamaya başlamıştı.

Bu yıl da coşku içersindeyiz. 23 Nisan kutlu olsun. En büyük bayram bu bayram, herkese kutlu olsun.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR