Ana Sayfa Güncel Haberler Doğaltaş üreticileri Marble İzmir'de buluştu

Doğaltaş üreticileri Marble İzmir’de buluştu

Dünyanın en önemli doğaltaş fuarlarından biri olan Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı 27. kez düzenlendi. 29 Mart – 2 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleşen fuar, dünyanın doğaltaş üreticilerini İzmir’de bir araya getirdi. Altı milyar dolarlık maden ihracatının 2,5 milyar dolarlık payını oluşturan doğal taş ihracatına önemli katkısı bulunan Marble İzmir, katılımcıları, sektör profesyonellerini ve kent esnafını mutlu etti. Fuar İzmir’de yapılan iş bağlantılarının yanında, otellerdeki doluluk, restoranlardaki iş hacminin artması ve kentin alışveriş mekanları ile turistik bölgelerindeki yoğunluk ekonomiye can suyu oldu.

Soyer: Marble İzmir doğaltaş sektörü için bir sahne

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Marble İzmir, hem Türkiye hem de dünya doğal taş sektörü için bir sahne. Bu sahnede dünyanın trendlerini belirleyen ürünlerle, fikirlerle buluşmak mümkün” dedi. Soyer “Ülke olarak doğal taş üretim ve ihracatında dünyanın en büyük hacmine sahibiz. 2021 yılında doğal taş sektörü 2 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamına ulaştı. 2022 yılı Ocak ve Şubat aylarında ise, geçtiğimiz yılın ilk iki ayına göre ihracat rakamlarında yüzde on artış yakaladık. Bu yıl Marble İzmir’e bu ivmeyi pekiştirmek ve sektöre destek olmak için çok yoğun bir şekilde hazırlandık. Türkiye sadece elinde bulunan rezervler nedeniyle değil, aynı zamanda yerli üretim makineleri, özenli işçilik ve hüneriyle de dünyanın öncü ülkelerinden biri. İhracat payı her geçen yıl artan katma değeri yüksek ürünlerimizle doğal taş sektöründeki konumumuzu daha da güçlendiriyoruz” diye konuştu.

Fuar sayısını 2022 yılında 31’e çıkardıklarını hatırlatan Soyer, “İzmir Fuarı tüm sektörlerimizi dünya ile buluşturmak için emrinize amadedir. Sizleri dünya ile buluşturmaya hazırız” dedi.

Kaya: Fuar sayesinde dünyaya açıldık

Fuar sayesinde dünyaya açıldıklarını ve amatör kümede görünmezken şimdi şampiyonlar liginde oynadıklarını söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “İnanılmaz noktalara geldik. Bu fuarın sayesinde dünyaya açıldık. Amatör kümede görünmezken şampiyonlar liginde oynuyoruz” diye konuştu. Fuarın eski görkemli günlerine geri döndüğünü vurgulayan Kaya şu görüşleri dile getirdi: “Özellikle Irak iyi bir pazar. Avrupa’da önemli alıcılar var. Kuru kalabalık değil, masalarda oturulup ciddi pazarlıklar yapılıyor. Daha da büyüyerek gidecek. Fuar İzmir ne kadar ihracatı büyütüyorsa, sektör de o kadar Marble İzmir fuarını büyütüyor.”

Alıcı: Kaldıraç etkisi yaratmayı diliyoruz

İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı fuarda bir metrekare boş yer kalmadığına dikkat çekerek şu bilgileri paylaştı: “Binin üzerinde katılımcı, bin 400’ün üzerinde taşımız sergileniyor. Türkiye’nin en büyük fuar alanı olan Fuar İzmir’de bir metrekare bile yerimiz boş değil. İyi bir ticaret hacmi yaratmasını ve ihracatımıza katkı sağlamasını umuyoruz. İki milyar dolar üzerinde bir doğal taş ihracatımız var. Makinayı da bunun üzerine koyduğumuzda maden ihracatımızın beş milyar dolar seviyelerine çıkması işten bile değil. Biz fuarımızla kaldıraç etkisi yaratmayı diliyoruz. Hem fuar sektörü büyüttü hem sektör fuarı büyüttü. Başkanımız Tunç Soyer fuarla birlikte sektörümüzün ihracat rakamına beş milyar dolar hedef koydu. Fuarımızla buna kaldıraç olmaya gayret ediyoruz. Şehrimize katkısı aynı zamanda 70 bin ziyaretçi demek. Bütün oteller dolu, esnafın yüzü gülüyor. Pek çok yan sektörü besliyor.”

Girgin: Fuarlarda Kemeraltı köşesi istiyoruz

İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin ise fuarların esnafa da katkı sağladığını söyledi. Girgin, “Fuarların ekonomiye büyük katkısı var. Oteller, restoranlar kazanıyor. Kemeraltı için de artı bir değer. Tunç Başkanımız da bu konuda çok özverili. Fuarlarda Kemeraltı köşesinin olmasını da istiyoruz. Yönlendirmeyle Kemeraltı’nda onları çok iyi karşılayabiliriz. Marble İzmir Fuarı bizim için bir avantaj” görüşlerini paylaştı.

Dünyanın taşı Marble İzmir’de

Marble İzmir Fuarı, renk ve desen çeşitliliği ile dünya ticaretinin lideri Türk doğal taşını, küresel alıcılar ile buluşturdu. Marble için Fuar İzmir’deki A, B, C ve D holleri ile açık alanın tamamı ayrıldı. Geçen yıl pandeminin ardından sonra ilk kez düzenlenen ve oldukça sönük geçen fuarın, bu yıl geçmiş yıllardaki başarısını yeniden sergilediği görüldü. Fuar kapsamında açık alanda blok ve iş makinaları, A ve B hollerinde doğal taş, C holünde mermer makinaları, D holünde ise sarf malzemeler sergilendi. Bu yıl ayrıca C holünün yüzde 60’ı, önceki yıllarda dış alanda yer alan mermer makinecileri firmalarına tahsis edilip “Makine ve Makine Teknolojileri Holü” oluşturuldu. 150 bin metrekare alanda düzenlenen fuarda bine yakın katılımcı ve bin 400’e yakın blok taş yer aldı. Fuar doğal taş, işlenmiş ve yarı işlenmiş taş, mermer makinaları, iş makinaları ve sarf malzemeler gibi ürün gruplarından oluşuyor.

Geçen yılı doğal taşta toplam 2 milyar doların üzerinde ciroyla kapatan sektörde ihracat rakamları 2022 yılının ilk iki ayında, önceki yılın ilk iki ayına oranla yüzde 10 artarak 306 milyon 424 bin 769 dolara yükseldi. Bu yılın Ocak ve Şubat ayları raporlarına göre işlenmiş mermer ihracatındaki ekonomik büyüme ise yüzde 30,27 artışla 132 milyon 430 bin 574 doları buldu. Böylelikle Türkiye’nin dış ticaret açığının kapatılmasına en önemli katkı sağlayan sektörlerin başında doğal taş sektörü gelmiş oldu.

Fuarda doğal taşın dünya üzerindeki konumu ile ilgili uluslararası doğal taş uzmanlarının katılımı ile iki oturumdan oluşan söyleşiler de düzenlendi. Sektörün dört önemli ihracatçı birliği İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ile bir “Alım Heyeti Programı” da gerçekleştirildi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR