Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Saadet Erciyas Kütüphane haftası dopdolu etkinliklerle kutlanacak

Kütüphane haftası dopdolu etkinliklerle kutlanacak

Bu yıl “Hakikat ve Kütüphaneler” temasıyla 58. kez kutlanacak Kütüphane Haftası’na yönelik hazırlıklar sürüyor. Hafta boyunca İzmir’de de 28 Mart – 03 Nisan 2022 günleri arasında kitap – kütüphane odaklı çok sayıda etkinlik düzenlenecek. 58. Kütüphane Haftası’nda okurlar ve kitap dostları sergi, müzik dinletisi, paneller, söyleşiler, yazar-okur buluşmaları, konferanslar, atölye çalışmaları, tiyatro gösterisi, okuma etkinlikleri, kitap değişimi ve “kitabını getir kahveni al” etkinliklerinde bir araya gelecek.

Oldukça yoğun bir programın hazırlandığı haftada Fransız Kültür Merkezi’nde “1945’ten bu yana Fransa ve Dünya – Çizgi Romanlarla Diplomasi Tarihi” sergisi açılacak. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Araştırma Kütüphanesi’nde “Tanzimattan Cumhuriyet’e İzmir’de Kütüphanecilik” başlıklı panel gerçekleşecek. Panelin konukları İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kütüphanecilik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ali Akkaya ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Erkan Serçe olacak.

Goethe Enstitüsü iki etkinlikle programda yer alacak. “Dijital Zorluklar Dayanıklılık arasındaki Kitaplıklar: Planlama ve Değişen Bağlamlar Nasıl Uzlaştırılabilir” paneli İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Etkinlik Salonu’nda izlenebilecek. Panelin konuğu Alman’ya Wildau Teknik Üniversitesi (TH) Kütüphanesi Müdürü Frank Seeliger. Enstitünün diğer panel ise “Hamburg kitap salonlarında dijitalleşme: Kitap salonları yeni tekliflerle katılımı nasıl desteklenir?” başlığını taşıyor. Bu panel Hamburg Kütüphaneleri Müdürü Sven Instinske katkısıyla gerçekleşecek.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kütüphanecilik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ali Akkaya’nın hazırladığı “Antik Çağ’dan Cumhuriyet’e İzmir Kütüphaneleri” temalı konferans Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda düzenlenecek.

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi (İYTE) Kütüphanesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şubesi işbirliğiyle hazırlanan “Kütüphanelerde Yeni Roller” başlıklı panel ise çevrimiçi gerçekleşecek. İYTE Kütüphanesi – Yaşar Üniversitesi Kütüphanesi – Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şubesi işbirliğiyle “Yeni Teknolojiler: Akıllı Kütüphaneler” paneli yine çevrim içi düzenlenecek.

Hafta boyunca Konak Meydanı, Karşıyaka Çarşı Girişi, Bornova Büyük Park’ta “Kitap Okuyoruz” etkinliği yapılacak. Ayrıca hafta kapsamında yazarlar Mavisel Yener, Dicle Keskinoğlu, Dilge Güney, Erdem Seçmen, Ümit Yaşar Işıkhan, Hidayet Karakuş okurlarıyla buluşup söyleşecek, kitaplarını imzalayacak.

Kütüphane haftasında atölye çalışmaları da yapılacak. İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi Etkinlik Salonu’nda “Braille Alfabesi Atölyesi” (10 kişilik) ile yetişkinler için “Ahşap Maker Atölyesi” gerçekleşecek. 

Karabağlar Belediyesi’nin düzenlediği “Arşivler ve Hakikatler” panelinin konukları Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahattin Yalçınkaya, İKÇÜ Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Levent Kutlutürk, Karabağlar Belediyesi Arşiv Müdürü Hatice Gümüş.

Avukat Ulvi Puğ’un ses sanatçısı Derya Derin ile hazırladığı “Şiirlerle Şarkılarla Kütüphane Haftası Kutlama Konseri” İzmir Milli Kütüphane’de izleyicilerle buluşacak.

58. Kütüphane Haftası etkinlikleri programı Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şubesi @tdkizmir Instagram hesabından detaylarıyla yayımlanacak.

•••

Sayısı artan kütüphanelerde kütüphaneci çalışamıyor

2021 yılı istatistiklerine göre İzmir’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı il halk kütüphanelerinde bir önceki yıla oranla kütüphane, kitap, okuyucu ve üye sayısı arttı. Buna karşın İzmir’de olduğu gibi kütüphanelerde “alan mezunu kütüphaneciler” iş bulamadı. Kütüphanelerde çalışan personelin çok küçük bir kısmı bu işin eğitimini almış kişilerden oluştu. 2021 yılında İzmir’de kent genelinde hizmet veren 42 halk kütüphanesinde çalışan toplam personel sayısı 174’te kaldı. Bir başka deyişle, okuyucu ve üye sayısı toplamı 531 bin 834’e yükselen İzmir’de, 3 bin 56 kişiye bir kütüphaneci düştü. 

Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) İzmir Şube Başkanı Mehmet Erken, ülke genelinde her gün birbirinden şık tasarımlarıyla yeni kütüphaneler açıldığını ancak ne yazık ki bu kütüphanelerde Bilgi Belge Yönetimi’nden mezun “kütüphanecilerin” çalışamadığını söyledi. Türkiye’de 13 üniversitede Bilgi Belge Yönetimi Bölümü bulunduğunu anlatan Erken, “Dileğimiz bu bölümü bitiren kütüphaneci gençlerimizin kurumların, belediyelerin, üniversitelerin kütüphanelerinde görevlendirilmesi. Kütüphanelerde gerçekten bu işi bilen kütüphanecilerin görev alması” diye konuştu.

Mehmet Erken’in verdiği bilgiye göre, İzmir’de dernek üyesi 142 kütüphaneci bulunuyor. Türk Kütüphaneciler Derneği üyelerinin 34’ü halk kütüphanesi, 47’si üniversite, 8’i okul, 7’si belediye bünyesindeki kütüphanelerde çalışıyor. İzmir’de Halk kütüphanelerinin yanı sıra belediyelerin, üniversitelerin, okulların, vakıfların ve meslek odalarının kütüphaneleri bulunuyor. Ancak bu kurumlarda da ne yazık ki “kütüphaneci” ünvanı olan, alandan yetişmiş olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. 

•••

Emel Akçay Uzun’la Masal Atölyesi

Gazeteci, yazar, yaşam koçu Emel Akçay Uzun 18 Mart 2022 Cuma günü çevrim içi “Masal Atölyesi” düzenleyecek. Kısa bir süre önce “İpekçe” adlı romanını yayımlayan Uzun’un “Yaşam Döngüleri” adını verdiği atölye çalışması Profesyonel Koçluk Akademisi bünyesinde yayınlanacak. “Masal dinlemek ve koçluk sorularını yanıtlayıp yaşamınızda yeni özgürlük alanları açmayı dilerseniz, yedi sayfa, bir kalemle birlikte atölyemizdeki yerinizi ayırtın” diyen Uzun’un çevrim içi söyleşisi saat 20:00 – 21:30 arasında gerçekleşecek. Bu atölyeye katılıp kendi masalsı yolculuklarına çıkmayı isteyenler 0.546.2482005 numaralı telefondan bilgi alabilir.

•••

Kemal Anadol’un yeni kitabı:
Ege Yazıları-Prekarya 

Deneyimli siyasetçi, hukukçu, yazar Kemal Anadol, Meşe Kitaplığı’ndan çıkan “Ege Yazıları – Prekarya” kitabını Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde imzaladı. Etkinlik Anadol’un okurlarının yanı sıra İzmir siyaset dünyasını da bir araya getirdi. Kemal Anadol’un “Ege’de Son Söz” haber sitesinde ve Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdığı köşe yazılarını derlediği kitap, her zamanki gibi akıcı bir üslup ve analitik yaklaşımla okurlarla buluşuyor. Kemal Anadol kitabının ön sözünde okurlarla şu görüşleri paylaşıyor:

“Toplumsal muhalefetin güçlenmesine katkıda bulunmak her yurtseverin görevidir. Susan aydınlar, yazanlar ve çizenlerin toplumun suskunluğundan şikayetçi olmaya hakları yoktur! Deneyimli bir siyasetçi ve yazar kimliğimle bu sorumluluktan kaçamayacağımı düşündüm. Bu nedenle güncelliği kolay yitirmeyeceğini sandığım yazılardan oluşan kitabımı okurlarıma sunuyorum. Takdir onlarındır.” 

•••

Muzaffer Kale’den Işıklı Balkon

Yakın Kitabevi’nde 19 Mart 2022 Cumartesi günü şair ve yazar Muzaffer Kale’nin imza günü var. Kale, Pikaresk Yayınevi’nden çıkan “Işıklı Balkon” kitabını okurları için 14.00-16.00 saatleri arasında imzalayacak.

•••

İki Kitap/İki Yazar

Metaforun Büyüsü
Nick Owen / Varyant Yayıncılık

Gazeteci, radyocu ve televizyoncu yazar Nick Owen’ın “Öğretmenler, eğitmenler ve düşünürler için 77 öykü” içeren “Metaforun Büyüsü” kitabı, Varyant Yayıncılık Kişisel Gelişim Kitapları arasında yayımlandı. Çevirisini Can Vural’ın yaptığı kitap, aynı zamanda yaşamına yön vermek isteyenler için bir kılavuz niteliğinde. Kitapta Uzak Doğu’dan Batı’ya kadar geniş bir coğrafyadan toplanmış seçkiler yer alıyor. Yazar Owen, “yaşam yolculuğu için bir rehber” olarak değerlendirdiği kitabındaki öykülerin bazısını kendi yazmış. Ancak öykülerin çoğunluğunu eski geleneklerden aktarmış. Anlattığı öyküleri seyahatleri sırasında arkadaşlarından, seminerlerden, kitap, film ve radyodan derlediğini aktaran yazar, kaynaklarını öykülerin sonunda belirtmiş. Nick Owen, kitapta hikayelerin gücü, hikayelerin kullanımı, hikaye anlatma sanatına ilişkin hepimizin yaşamına dokunacak ipuçlarını da paylaşmış. “Metaforun Büyüsü” öyküler aracılığıyla okuru geliştiren, düşündüren ve öğreten bir kitap…

Dağı Yerinden Oynatmak
Charlotte Perkins Gilman / Cem Yayınevi

Feminist edebiyata katkısıyla dikkat çeken Amerikalı sosyolog yazar Charlotte Perkins Gilman’ın Cem Yayınevi’nden çıkan kitabı “Dağı Yerinden Oynatmak” kadınlarca yönetilen bir dünyaya ilişkin ütopik bir roman. 19. Yüzyıl sonları 20. Yüzyıl başlarında yaşamış olan yazar Gilman, döneminin önde gelen hümanist ve kadın hakları savunucu olarak da tanınıyor. “Dağı Yerinden Oynatmak” yazarın feminist bir bakış açısıyla ve ironilerle bezeli üslupla kaleme alınmış. Kitap kadınların yönettiği ve bambaşka bir düzen kurduğu, zihniyet olarak tamamen değişmiş bir dünyanın ilginç kapılarını aralıyor. Yazarın 19. Yüzyıl’da kaleme aldığı kitabı okuyan bugünün kadın okurlarının böyle bir dünyada mutlu olabileceğine kuşku yok. Türkçeye ilk defa Cem Yayınevi tarafından çevrilen kitap yayınevinin “Bilimkurgu Klasikleri” arasında yer alıyor. Kitabın çevirisini Melda Olcaytu yapmış. 

•••

Çok satanlar

Tiamat – İhsan Oktay Anar – Everest Yayınları
İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? – İlber Ortaylı – Kronik Kitap
Hayatın Sesi – Gülseren Budayıcıoğlu – Doğan Kitap
Şimdi Onlar Düşünsün – Bircan Yıldırım – Destek Yayınları
Beşli Çete – Ali Mahir Başarır – Kırmızı Kedi Yayınevi
Yeni Tarım Düzeni – Ali Ekber Yıldırım – Sia
Size Yalan Söylediler – Barış Terkoğlu – Kırmızı Kedi Yayınevi
Sen Yola Çık Yol Sana Görünür – Hakan Mengüç – Destek Yayınları
Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig – Domingo Yayınevi
Yakın Tarih İçin Anahtar – Sinan Meydan – İnkılap Kitabevi

Bu liste Kırmızı Kedi, Pan, Remzi ve Yakın kitabevlerinin katkılarıyla hazırlandı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR