Ana Sayfa Güncel Haberler İdari mahkeme Buca metro ihale kararını iptal etti

İdari mahkeme Buca metro ihale kararını iptal etti

İzmir 4. İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir Hafif Raylı Sistemi 5. Aşama Üçyol-Buca Arası Yapım İşi” ihalesinin değerlendirme sonucunun bildirimine ilişkin işlemi iptal etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Nurol İnşaat ve Ticaret AŞ ile Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi AŞ’nin başvurusu üzerine idare mahkemesinin aldığı kararın hukuka aykırı olduğu öne sürüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında, Buca Metrosu’nun yapım ihalesi sürecinin mahkemenin dayanak gösterdiği yasal mevzuat çerçevesinin dışında kaldığı vurgulandı. Açıklamada, davaya konu işin finansmanının Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Karadeniz Ticaret Kalkınma Bankası (BSTDB) ile imzalanan kredi anlaşmaları ile karşılandığı kaydedildi. 

“Bu nedenle iki aşamalı ihale sürecinin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kurallarına göre ve EBRD’nin elektronik ihale portalı ECEPP üzerinden gerçekleştirilmiştir” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“İdare tarafından hazırlanıp ihale dokümanları arasında ihaleye telif verecek tüm isteklilere verilen ve ihale konusu işin yapımını oluşturan iş kalemleriyle miktarlarına yer verilen fiyat çizelgelerine ve bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm ihale dokümanlarına ve EBRD mevzuatına göre yürütülmüş ve ihale sonuçlandırılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi hukuka, yargı kararlarına sonuna kadar bağlı olmakla birlikte, mahkemece eksik ve yetersiz inceleme neticesinde verilmiş olan söz konusu karar belediyemiz tarafından, 15 gün içerisinde yürütmenin durdurulması ve duruşma talepli olarak Danıştay nezdinde temyiz edilecektir. “

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bilimsel gerçeklerin ışığında ve yasal çerçevede en doğru kararı verdiği belirtilen açıklamada, “Hukuki sürecin en kısa zamanda tamamlanıp, tüm İzmir’in beklediği bu çok önemli hizmetin daha fazla zaman kaybı yaşanmadan hayata geçmesi için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” denildi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR