Ana Sayfa Güncel Haberler Türk Dünyası Büyükleri İllüstrasyon Sergisi açıldı

Türk Dünyası Büyükleri İllüstrasyon Sergisi açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) bünyesinde kurulan Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’nde “Türk Dünyası Büyükleri İllüstrasyon Sergisi” açıldı. Sergide Türk dünyasında ve insanlık tarihinde iz bırakan Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet gibi büyük önderlerin yanı sıra İbn-i Sina, Mimar Sinan ve Yunus Emre gibi isimlerin resimleri de yer aldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Murat Kara’nın resimlerinden oluşan sergi İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül 2022’ye kadar açık kalacak.

Doç. Kara, serginin DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi gibi anlamlı bir yerde açılmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Doç. Murat Kara, “Yapılış amacına uygun olarak sergiyi burada açmamız benim için önemliydi. Karakterleri belirlerken belirli bir mantıklı seçtik. Tarihimizde pek çok kıymetli isim var, biz şu anda 14 tanesini ele alabildik. Hem eğitim hem araştırma anlamında hayal gücüne katkı sağlamak adına tasvirlerin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Serginin küratörlüğünü yapan Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi Müdürü Öğr. Gör. Ömer Durmaz, illüstrasyon sanatının bir şeyi aydınlatmak, ışık tutmak anlamına geldiğini anlattı. Durmaz, “Murat Hocamız da bizim yüzyıllardır süregelen tarihimizi bu sergide yansıttı. Üniversitemiz adına kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’nin bir bölümünün sergi alanı olarak ayrıldığını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, bu bölümde bu tarz etkinliklere ev sahipliği yapmayı amaçladıklarını söyledi. Prof. Dr. Hotar, “Murat Kara hocamızın eline sağlık diyor, serginin açılmasında emek veren mensuplarımıza da teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR