Ana Sayfa Güncel Haberler Sanayici ara eleman bulmakta zorlanıyor

Sanayici ara eleman bulmakta zorlanıyor

Sanayi kuruluşları ve özellikle ağır sanayi işletmeleri ara eleman sorununa çözüm arıyor. İnsan kaynağının niteliklerinin geliştirilmesi ihtiyacına dikkat çeken sanayiciler, aileleri çocuklarını mesleki eğitime yönlendirmeye ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı genç bireyleri mesleki ve teknik eğitim almaya özendirecek ve yönlendirecek kampanyalar yapmaya çağırıyor.

Terbay Makina Endüsti AŞ Yönetim Kurulu Üyesi sanayici, iş insanı Bülent Tercan, ülkemizde artık ara elemanların Almanya’da olduğu gibi çok değerli hale geldiğini söyledi. Türkiye’nin ancak üreterek büyüyebileceğini belirten sanayici iş insanı Tercan, “İkinci Dünya Savaşı’ndan harap halde çıkan Almanya, üreterek, sanayileşerek ve mesleki eğitimle bugünlere geldi. Biz de Türkiye’de  bir mesleki eğitim seferberliği başlatmalı ve tüm aileleri mesleki eğitim konusunda bilinçlendirmeliyiz” dedi.

Gençlerin iyi yaşam koşullarına kavuşmak için ille de üniversite bitirmek zorunda olmadığının altını çizen Bülent Tercan, “Gençler ara eleman yetiştiren meslek liselerine gidip Almanya’nın benimsediği ikili sistemle kendilerini geliştirebilirler” diye konuştu. Tercan, ikili sistemde haftanın bir günü okula gidip teorik bilgiler alan gençlerin  dört gün sanayi kuruluşlarında pratik yaparak meslek sahibi olabileceğine dikkat çekti.

Yetişmiş nitelikli iş gücü, özellikle gençler için pek çok iş alanı bulunduğunu hatırlatan Bülent Tercan, “Bu noktada ailelerimizin evlatlarını mesleki eğitime yönlendirmeleri çok önemli” dedi. Kalifiye işgücünün sanayi sitelerinden fabrikalara kadar her yerde uygun, geliri yüksek iş bulabileceğini öne süren Tercan, “Kalifiye elemanlar, ara elemanlar  aranan elemanlar oldu” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gençlerimiz iş, kariyer planlarken bu yeni oluşan şartları iyi değerlendirmeli. Gençler meslek liselerini tercih ederlerse iş bulabilme şansları yüksek olacak, hatta okurken bile iş bulma şansına kavuşabilecekler. Görünen o ki, bu konjonktür önümüzdeki on yıl hatta 20 yıl bu şekilde devam edecek. Şu an meslek lisesi mezunları üniversite mezunlarından daha rahat iş bulabiliyor. ‘Benim evladım mutlaka doktor, mühendis olsun’ diyen aileler bakış açılarını değiştirmeli ki, çocuklarını doğru yönlendirebilsinler. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı da ülke çapında kampanya ve kamu spotları hazırlamalı, gençleri mesleki ve teknik eğitime özendirmeli, yönlendirmeli.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR