Ana Sayfa Güncel Haberler Halk Ekmek büfelerinde satılan ekmeğin fiyatı arttırıldı

Halk Ekmek büfelerinde satılan ekmeğin fiyatı arttırıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımı Grand Plaza A.Ş ‘ye bağlı Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilen ekmeklerin fiyatı arttırıldı. Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı, Bornova, Konak, Buca, Karabağlar, Gaziemir ilçelerinde bulunan 63 Halk Ekmek büfesinde 1,5 liraya satılan 230 gram beyaz ekmek ve aynı gramajdaki kepekli ekmek 21 Şubat 2022 Pazartesi gününden başlayarak 2 liraya satılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Halk Ekmek büfelerinde satılan

ekmeklerin fiyatının maliyetlerdeki yüksek artış nedeniyle arttırıldığı belirtildi. Açıklamada, “230 gram ekmeğin 2,5 liraya satıldığı piyasa koşullarında, böylelikle Halk Ekmek İzmirli’ye ucuz ekmek sağlamayı sürdürecek” denildi. 

Halk Ekmek uygulamasının kapsamı genişleyecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Halk Ekmek” projesi kapsamında fırıncıların atıl kapasitelerinin değerlendirileceği belirtildi. Halk Ekmek Fabrikası’nda günde 120-130 bin ekmek üretilirken, anlaşmalı fırınların projeye katılmasıyla bu rakamın iki katına çıkarılmasının hedeflendiği dile getirildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Halk Ekmek projesinin kapsamının genişletilmesiyle giderek ağırlaşan yaşam koşullarına karşı daha çok İzmirli’ye ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırılması amaçlanıyor. Bir yandan da kentteki ekmek fırınlarının atıl kapasitelerinin değerlendirilmesiyle geçim sıkıntısı yaşayan fırıncı esnafın desteklenmesi hedefleniyor.

Hayat pahalılığı nedeniyle ekonomik fiyatlı ekmeğe talebin arttığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, zorlu ekonomik koşullardan tüm sektörler gibi ekmek üretimi yapan fırınların da olumsuz etkilendiğini söyledi. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi ana işletme giderleri ve un, maya, tuz gibi hammaddelerdeki olağanüstü maliyet artışları bel büktüğünü anlatan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de üretim kapasitemizi arttırmak için yüksek maliyetli ve zaman gerektiren bir yatırım yapmak yerine, endüstriyel üretim yapan fırıncıların atıl üretim kapasitelerini faaliyete geçirmeye karar verdik. Satacağımız ekmeği bu fırınlarda üreterek halkımızın ucuz ekmek talebini en yüksek düzeyde karşılamayı hedefliyoruz. Halk Ekmek fabrikamızda üretime devam ederken bir taraftan da fırıncıların atıl kapasitelerini faaliyete geçirerek daha çok İzmirliye ucuz ekmek ulaştıracağız.” 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR