Ana Sayfa Güncel Haberler EMO: Sayaç okuma ve tarife oyunlarına son verilsin

EMO: Sayaç okuma ve tarife oyunlarına son verilsin

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada, yurttaşların elektrik zamların acilen geri alınmasını beklediği belirtildi. Açıklamada, üç zamanlı tarifeyi kullanan mesken aboneleri indirimli kademeden yararlanamadığına dikkat çekilen açıklamada, “Sayaç okuma ve tarife oyunlarına son verilsin” denildi.

EMO İzmir Şubesi’nin açıklamasında Zamlı tarifelerin düşük dönemdeki tüketimleri etkilememesi için elektronik sayaçların sağladığı olanakların değerlendirilmesi istendi. Elektrik dağıtım şirketleri, faturaların aylık bazda düzenlenmesi için teknik ve idari hazırlıklara başlamaya çağırıldı. 

Elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesiyle birlikte elektrik tarifelerinin kamu yararından çok şirketlerin kâr oranlarını korumaya dönük anlayışın sonuçlarını bu dönem daha acı bir biçimde yaşanmaya başladığı vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Halkın tepkisinden kaçınmak için şirketlerin de talepleriyle ‘sadeleştirme’ adı altında kayıp-kaçak, sayaç okuma gibi bedellerin faturada gizlenmesiyle başlayan sürecinde sonunda bugün faturalarda artık dağıtım bedeline bile yer verilmemektedir. Farklı aylarda tüketimleri bulunan yurttaşların düzenlenen faturaları anlaması ise neredeyse imkansız hale gelmiştir. Üç zamanlı tarifeyi kullanan mesken aboneleri indirimli tarifeden faydalanamıyor.”

EMO İzmir Şubesi açıklamasında üç zamanlı tarifeden elektrik alan vatandaşların da düşük kademeli fiyat endeksinden yararlanması için yeniden düzenleme gerektiği vurguladı. Açıklamada, “Mesken abonelerinin elektrik tüketimini sanayi ve ticarethane kesiminin olmadığı zamana kaydırılması için hafta sonu tarifesi uygulanmalı. Site ve apartmanlarda ortak kullanımı için daha uygun ayrı tarife belirlenmeli” denildi.

Elektronik sayaçların ay sonu ve ay başı tüketimini de kayıt altına alan işlevinin kullanılmadığına dikkat çekilen açıklamada, dağıtım şirketlerinin elektronik sayaçlardan alacakları ay başı endeks değerlerini kullanarak, ilgili tüketimi ilgili ayın tarifesine göre faturalandırabildiği belirtildi. Zam haberleri üzerine günlük elektrik tüketimini düşüren birçok vatandaşın bu hesaplama yönteminden dolayı mağdur olduğu vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu mağduriyetin önlenmesi için okuma ve faturalama sisteminin değiştirilmesi gerekir. Elektronik sayaçlardan alacakları ay başı endeks değerlerini kullanarak oluşturulacak faturalar gerçek ve doğru değerler üzerinden hesaplanmış olacaktır. Elektronik sayaçların kullanımıyla birlikte her tarife dönemi için endekslerin ayrı ayrı okunması mümkün hale gelmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK`yi gerekli adımları atmaya ve tarifelerin hesaplanma ve faturalandırma sistemini yukarıda belirttiğimiz öneriler ışığında yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz. Yurttaşlar, zamların acilen geri alınmasını beklemektedir. Zamlı tarifelerin düşük dönemdeki tüketimleri etkilememesi için elektronik sayaçların sağladığı olanakları değerlendirerek, faturaların aylık bazda hazırlanması için teknik ve idari hazırlıklara başlanmalıdır.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR