Ana Sayfa Güncel Haberler Buca Metrosu’nun temeli törenle atıldı

Buca Metrosu’nun temeli törenle atıldı

Buca Metrosu’nun temeli Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle atıldı. Şirinyer’de düzenlenen törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun kentin en önemli toplu ulaşım projesi olduğunu söyledi. Soyer, “Ekonomik krizin tam ortasında İzmir tarihinin en büyük yatırımını başlatıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de tarihinin en büyük metro yatırımına imza atıldığını söyledi. “Bizim idealimiz her kuruşun hesabını veren bir devlet yönetimidir ve bunu gerçekleştireceğiz” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir’in dağlarında çiçekler çok açtı ve açmaya devam edecek. İşçisinden mühendisinden belediye başkanına kadar bu yatırımı yapan herkese yürekten teşekkür ediyorum. İnşallah dört yıl sonra hizmete açılacak. Dört yıl sonra gelip kurdeleyi keseceğiz, temelini attığımız metronun açılışını yapacağız. Endişe etmeyin, sabırla bekleyin. Sandığı getirecekler, derslerini vereceğiz. Demokratik yollarla derslerini vereceğiz. Bir daha gelmemek üzere bunları göndereceğiz”.

Buca Metrosu hatta çalışacak trenlerle 765 milyon Euro’ya mal olacak ve yaklaşık 12 milyar liralık maliyetle tamamlanacak. 13,5 kilometrelik hatta sahip Buca Metrosu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi ekonomik gücüyle inşa edilecek. Buca Metrosu’nun dört yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin beşinci aşamasını oluşturan hat, Üçyol İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü -Çamlıkule arasında hizmet verecek. Hat 11 istasyondan oluşacak.

Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak. Buca hattı, Fahrettin Altay-Bornova arasında çalışan ikinci aşama hattı ile Üçyol İstasyonu’nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu’nda entegre olacak. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR