Ana Sayfa Güncel Haberler Yorgancılar: Doğalgaz kesintisi tüm dengeleri bozacak

Yorgancılar: Doğalgaz kesintisi tüm dengeleri bozacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sanayide kullanılan doğalgazda kesinti yapılacağı açıklamasına tepki gösterdi. Yorgancılar, kesintinin üreticinin maliyetlerini artıracağını, reel sektörde tüm dengeleri bozacağını ve nihai ürün fiyatlarının artmasına neden olacağını söyledi.

Ender Yorgancılar, İran’dan sağlanan ve sanayide kullanılan doğalgazın BOTAŞ tarafından yüzde 40 oranında kesilecek olmasının üretimde kayıplara sebep olacağını belirtti. Söz konusu sürecin on gün boyunca süreceğini anlatan Yorgancılar, “Üretimde tek bir gündeki kesinti sistemi bozarken, bu durumun on gün sürecek olması reel sektörde tüm dengeleri bozacaktır. Kuşkusuz bu ekonomiye de olumsuz yansıyacaktır” dedi.

Durumun pek çok sektörün üretimini olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Ender Yorgancılar, “Özellikle de cam, demir-çelik, kimya, gıda, çimento ve seramik sektörleri birinci derecede durumdan etkilenecektir. Yani bu kesinti, ekonominin önemli sektörleri için ani duruş anlamına gelmektedir” diye konuştu. Yorgancılar, “Yüksek maliyetler altında üretim yapmaya çalışan sanayicilerimiz için bu ani duruş, kapasitenin düşmesine sebep verecek ve ne yazık ki sonuçta hem üretim maliyeti hem de nihai ürün fiyatı artacaktır” görüşünü dile getirdi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR