Ana Sayfa Güncel Haberler Mavişehir'de opera binasının yapımı sürüyor

Mavişehir’de opera binasının yapımı sürüyor

Mavişehir’de yapımı süren opera binasının yüzde 50’ye yakınının tamamlandığı, sahne mekaniği tasarım çalışmalarında ise yüzde 90 düzeyine gelindiği belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Operası’nın hizmete girdiğinde kentin kültür sanat üretimine çok önemli bir katkıda bulunacağını söyledi.

Tunç Soyer, projesi ulusal yarışmayla belirlenen İzmir Opera Binası’nın inşaatında sürdürülen çalışmaları Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz, Yapı İşleri Dairesi Başkanı Murat Yenigül ve projede çalışan mühendislerle inceledi. Soyer, 429 milyon liralık yatırımla 25 bin metrekarelik alan üzerinde Cumhuriyet tarihinin opera sanatına özel ilk yapısının inşa edildiğini dile getirdi.

Zemin iyileştirme çalışmalarının bitirildiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplam dokuz bloktan dördünde betonarme ve çelik konstrüksiyon çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Beş blokta hafriyatın sürdüğünü, yakında sahnenin bulunduğu blokta temel çalışmalarına başlanacağını anlatan yetkililer, yıl için dokuz bloğun kaba inşaatını tamamlayıp dış cephe ve zemin kaplama imalatlarıyla birlikte ince işlere başlamayı planladıklarını belirtti.

İzmir Opera Binası’nda neler olacak?

Operanın yanı sıra bale, tiyatro ve konser etkinliklerine ev sahipliği yapacak İzmir Operası’nda kundura atölyesinden terzisine, marangozhaneden dekor atölyesine, kayıt odalarından peruk atölyesine kadar kültür sanat üreticilerine hizmet edecek bölümler yer alacak. 65 metrelik bir kule ve yatay eksenlerinde çalışan hareketli sahnenin yer alacağı İzmir Operası’nda sahne zemini kendi ekseninde 360 derece dönecek. İzmir Operası’nda son teknoloji ürünü sahne sistemleri, ses ve ışık düzenekleri yer alacak ve sahne, otomasyon sistemiyle kontrol edilecek. 

İzmir Operası’nda bin 435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahne, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi, prova salonları, opera bölümü, bale bölümü, 350 seyirci kapasiteli avlu-açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araç kapasitesine sahip otopark yer alacak. Tesis yaklaşık 75 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. Binanın ön fuaye olarak adlandırılan bölümü ise kitapçısı, opera dükkanı, bistrosu ve bilet gişesi ile bütün gün açık tutulan sosyal bir mekan olarak tasarlandı. 

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR