Ana Sayfa Güncel Haberler EMO: Doğalgazda başlayan enerji krizi elektriğe sıçramasın

EMO: Doğalgazda başlayan enerji krizi elektriğe sıçramasın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sanayi kuruluşlarının günlük doğalgaz çekiş miktarının yüzde 60‘a düşürmesi enerji krizinin elektriğe sıçrayabileceği kaygısına yol açtı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi’nden yapılan açıklamada, doğalgazdan yüzde 40 oranında kesinti yapılmasının arz güvenliği açısından risk yaratabileceğine dikkat çekildi. Önlem alınarak, daha fazla yedek kapasite hazırda bekletilmelidir. 

EMO İzmir Şubesi’nden yapılan açıklamada, cam, demir-çelik, kimya, gıda, çimento ve seramik başta olmak üzere çok sayıda üretim alanı için doğalgaz arzının kısıtlanmasının üretimi kaçınılmaz olarak düşüreceği belirtildi. Doğalgaz kısıtlaması nedeniyle daha pahalı enerji kaynağı kullanmak zorunda kalacak sanayi kuruluşlarının maliyetleri artacağı kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaza geçtiğimiz yıl içinde gerçekleştirilen yüksek oranlı zamlar nedeniyle, birçok sanayi kuruluşu için üretim maliyetlerinde enerjinin payı yüzde 50 oranını aşmıştır. Üretimlerini ihraç edebilen, döviz bazlı geliri olan sanayi kuruluşları bile enerji maliyetlerini hesap edemez duruma düşmeleri nedeniyle mali sorunlar yaşamaktadır. Enerji maliyetlerin yüksekliği bir yana enerji arzında yaşanan kriz ile ekonomik göstergeleri daha da gerileyecektir.” 

Gelişmelerin 2022’nin ilk enerji krizinin doğalgaz arzında başladığına işaret ettiği kaydedilen açıklamada, hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle konutlarda kullanılan doğalgaz yaşamsal önemde olduğu vurgulandı. Doğalgazın ısıtma amaçlı kullanımının sürdürülebilmesi için elektrik kesintisinin de yaşanmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“Elektrik üretimindeki güncel duruma bakıldığında, elektrik üretiminde doğalgazın yüzde 34, ithal kömürün ise 20,4 payı olduğu görülmektedir. Elektrik üretimindeki ithal kaynak bağımlılığımız yüzde 54,4 düzeyindedir. Kullanılan elektriğin yüzde 34`ünü üreten santrallara, doğalgazdan yüzde 40 oranında kesinti yapılması arz güvenliği açısından risk yaratabilir. Önlem alınarak daha fazla yedek kapasite hazırda bekletilmelidir.”

Alım garantileri verilerek üretimdeki payı büyütülen ithal fosil kaynak bağımlılığından kurtulmak için artık adım atılması gerektiği belirtilen EMO İzmir Şubesi’nin açıklamasında,  daha sonra şu öneriler dile getirildi:

“Enerji maliyetlerinin düşürülmesi, iğneden ipliğe tüm hizmet ve ürünler için yeni zamlar oluşmasının önüne geçilmesi için enerji alanı yeniden yapılandırılmalıdır. Özelleştirilen santralların kamulaştırılmasının yanında, kamunun düşük maliyetle üretim yapmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapması gereklidir. Enerji maliyetlerini kontrol altına tutmak ve ekonomik bağımsızlığın temeli olan arz güvenliğini sağlamak için elektrik dağıtım bölgelerinin de kamulaştırılması ve merkezi planlama ilkelerine geri dönülmesi yaşamsal önemdedir.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR