Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir 835 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu yaptıracak

Büyükşehir 835 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu yaptıracak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent dışından gelen üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için içinde kütüphane, sanat atölyeleri, konferans ve spor salonunun bulunacağı yurt yaptıracak. Bir sosyal tesis olarak planlanan 835 yatak kapasiteli olacak kız öğrenci yurdu için yıl içinde ihaleye çıkılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer barınma sorunuyla karşı karşıya kalan üniversite öğrencileri için Örnekköy ve Buca’da bu yıl açtıkları yurtların ardından yeni bir yurt yapacaklarını duyurdu. Soyer’in verdiği bilgiye göre, Bornova Erzene Mahallesi’nde yaptırılacak kız öğrenci yurdu 32 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak.

Tesiste 229 kişilik konferans salonu, 94 kişilik kütüphane, 300 kişilik yemekhane, 120 kişilik kafeterya, resim ve müzik atölyeleri, 300 metrekarelik spor salonu, çamaşırhane, 80 araçlık otopark ve sığınak bulunacak. Yeşil odaklı tasarlanan yurt binasında geniş bir iç avlu olacak ve katlarda bahçeler yer alacak. Yurt odaları üç kişilik olacak, on da tek kişilik oda bulunacak.

Uygulama projesi hazır olan öğrenci yurdu için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından yurt inşaatının bu yıl içinde başlanacak. İzmir’e gelen üniversite öğrencilerinin bu öğretim yılında yaşadığı barınma sorununun kendilerini derinden üzdüğünü belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şu görüşleri dile getirdi:

“Hızla harekete geçtik ve barınma sorunu yaşayan 440 öğrencimize ulaştık ve sorunlarını çözdük. Şimdi de Bornova’da 835 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu kuracağız. Burasını sadece yatakhane ve yemekhaneden oluşan klasik yurt anlayışının dışında bir sosyal tesis olarak planlıyoruz Dışarıdan gelip barınma sorunu yaşayan gençlerimizin düştüğü durumu acı örnekleriyle artık herkes biliyor. Eğitim hayatları boyunca gençlerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR