Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Uluslararası Mizah Festivali başladı

İzmir Uluslararası Mizah Festivali başladı

Bu yıl beşincisi düzenlenen İzmir Uluslararası Mizah Festivali başladı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çağımızın sorunlarına, mizahla özgün ve incelikli yorumlar getiren, zihin açan, yüreğimize su serpen ve yüzümüzü güldüren tüm ustalara yürekten selam gönderiyorum” dedi.

Soyer, zorlu pandemi koşullarından sonra insanların yüz yüze buluşabildiği sanat etkinliklerinin yaşama dair umutları canlı tutması açısından da kıymetli olduğuna inandığını söyledi. Sanat dünyasına damga vurmuş birçok ustanın burada anılacağını anlatan Tunç Soyer, İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne katkı veren herkese teşekkür etti.

Babası Aziz Nesin’i anlatan Ali Nesin,onun çok komik, keyifli biri olduğunu belirtti. Nesin, “Babam ile ilgili dikkatimi çeken bir şey var. Çocukluğundan beri tüm toplu fotoğraflarda hep en önde. Belli ki liderlik vasfı var. Her yere kendi fotoğraflarını koyardı. Kendine güvenini yitirmemek için bunu yaptığını düşünüyorum ama çok yalnızdı. Çoğu zaman çok yalnızdı” ifadesini kullandı.

Gazeteci yazar Nazım Alpman böyle bir festivalin düzenlenmesinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti. Mizah tarihçisi Turgut Çeviker, mizah festivalinin Türkiye’de gecikmiş bir kültür etkinliği olduğunu dile getirdi. Festivalin ikinci gününde 12.00’de İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde Cengiz Özek’in “Çöp Canavarı” adlı Karagöz oyunu ve 15.30’da Aydın Ilgaz’ın sunumuyla “Hababam Sınıfı” gösterilecek.

19 Aralık Pazar günü AASSM’de 14.00’te “Büyülü Ağaç” adlı Karagöz oyununun ardından saat 15.00’te Cengiz Özek izleyicilerle söyleşecek. saat 16.00’da araştırmacı-yazar Sabri Koz “Halk kültürümüzde popüler müzik kahramanları” üstüne bir konuşma yapacak. Saat 17.00’de Prof. Dr. Semih Çelenk Ege’nin mizah ustası anısına “Sahnede Şair Eşref” konulu bir söyleşiyle izleyiciyle buluşacak. Etkinlik, saat 18.00’de Mehmet Esen’in “Meddah” oyunu ile sonlanacak.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR