Ana Sayfa Güncel Haberler Saat Kulesi'nde Türkiye ve Kore’nin kardeşlik öyküsü

Saat Kulesi’nde Türkiye ve Kore’nin kardeşlik öyküsü

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kore Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından, Kore Kültür Merkezinin açılışının 10. yılı kapsamında Türkiye – Kore kardeşlik hikayesini anlatan etkinlikler düzenleniyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşen etkinlikler kapsamında; Türkiye ile Kore’nin geçmişten günümüze uzanan yol arkadaşlığı, şehirlerin önemli noktalarında yapılan video mapping (*) gösterileri ile anlatılıyor. 

İzmir’de ilki 3 Aralık 2021 Cuma günü İzmir Saat Kulesi’nde gerçekleşen video mapping gösterilerinde, iki ülkenin geçmişten günümüze uzanan yol arkadaşlığının hikayesi anlatıldı. Gösteri saat 20.00-21.00 arasında Atatürk Meydanı’nda Saat Kulesi’nde gerçekleşiyor. İzmir’deki etkinlik 12 Aralık 2021 tarihine kadar izlenebilecek.

Hazırlanan videoda; iki kardeş ülkenin 6. Yüzyıl’da Göktürkler ile efsanevi Kore Krallığı Goguryeo’nın arasındaki temas ile başlayan dostluk hikayesinin günümüze kadar nasıl geldiği, paylaştığı sosyal ve kültürel değerler gözler önüne seriliyor.

Video Mapping nedir ?

Genellikle şekilli yüzey satıhlarını, video projeksiyonu için bir ekran yüzeyine dönüştürmek için kullanılan bir projeksiyon tekniğidir. Bu yüzeyler, binalar, anıtlar, iç mekanda bulunan nesneler veya tiyatro sahneleri olabilir.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR