Ana Sayfa Güncel Haberler Ekonomi Muhabirleri Derneği’nden Karaburun Belediyesi'ne ziyaret

Ekonomi Muhabirleri Derneği’nden Karaburun Belediyesi’ne ziyaret

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleri, Karaburun Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediyenin yerel üreticiyle yaptığı çalışmaları ve bu çalışmaların ilçenin ekonomik kalkınmasına etkisini yerinde görme olanağı buldu.

Nergis Kafe’de düzenlenen kahvaltıda ekonomi basını ile bir araya gelen Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Karaburun Belediyesi’nin 119 yıllık tarihinde seçilen ilk kadın belediye başkanı olmanın gururunu yaşadığını söyledi. Çalışmalarını gerçekleştirirken tüm yatırım ve hizmetlerin “yerelde kalkınma” vizyonu doğrultusunda projelendirildiğini söyleyen Erdoğan, “İlk icraatlarımızdan biri Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’müzü kurmak oldu. İlçemizdeki tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, insanımızın köyünde ve toprağında doyması, ekmeğinin büyütülmesi ilk önceliğimizdir” dedi.

Belediyenin işlettiği Eğlenhoca Zeytinyağı Fabrikası’nın açılmasının ardından, Keçi Peyniri Mandırası’nın kapasitesini artıran yatırımlar gerçekleştirdiklerini de söyleyen Erdoğan, bu yatırımlarla ilçenin en önemli ürünleri olan keçi sütü, zeytin ve zeytinyağında üretim artışı yaşadıklarını anlattı.

Keçi Peyniri Mandırası’nın Eğlenhoca, Karaburun ve Mordoğan’da bulunan satış noktalarındaki ürünlerine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirten Erdoğan, süt işleme kapasitesini günlük 3 tondan 4 tona, peynir üretim kapasitesini ise 19 tondan 33 tona çıkardıklarını söyledi. Teknik altyapı çalışmaları süren internet sitesi ile çok yakında Türkiye’nin her yerine ürün gönderebileceklerinin müjdesini verdi.

Adı Karaburun ile özdeşleşen nergis ve hurma zeytinin markalaşması için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalıştıklarını kaydeden İlkay Girgin Erdoğan, pandemi döneminin sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimin ne kadar hayati önem taşıdığını gösterdiğine dikkat çekti. Türkiye’nin tarım politikasının da pandemi döneminden çıkarılan dersler ile sil baştan kurgulanması gerektiği görüşünü paylaşan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cebinizde paranız olmasına rağmen istediğiniz tarım ve hayvancılık ürününü satın alamayacağınız yepyeni bir döneme girdik. Üreticimizi toprağına, hayvanına, köyüne küstürmeden yerinde ekmeğini kazanacağı bir düzeni mutlaka kurgulamak zorundayız. İnsanımız yaşadığı yerde doymalı. Ailesini geçindirecek bir gelir seviyesine mutlaka ulaşmalı. Biz Karaburun Belediyesi olarak kısıtlı olanaklarımızı azami verimlilikte kullanarak, ilçemizin yerelde kalkınma hedefine katkı sunmaya, insanımızın aşını ve ekmeğini büyütmeye çalışıyoruz. İlçemiz ekonomisinde çok önemli bir payı olan keçi yetiştiriciliğini özendiriyor, destekliyor, üreticimizin sütünü piyasa fiyatının çok üzerinde alıyoruz. Üreticimiz tüccarın elinde oyuncak olmasın diye, ‘Tüccar ne veriyorsa biz daha fazlasını veriyoruz’ diyoruz. Mandıramızda üretilen ürünleri çok yakında kendi markamızla İzmir’de açacağımız satış noktalarında vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz.”

Demircan: Yerel yönetimlerin tarıma ekisi büyük

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan da ev sahipliği için Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’a teşekkür etti. EMD hakkında Karaburun Belediye Başkanı’na bilgi veren Murat Demircan, yerel yönetimlerin tarım sektörünün gelişimine büyük etkisi olduğunu dile getirdi.

Belediyenin işlettiği Zeytin ve Zeytinyağı Tesisi ile Keçi Peyniri Mandırası’nda yapılan üretimleri görmekten mutluluk duyduklarını belirten Demircan, bu tür geziler ile dernek üyesi gazetecilerin hem hoş bir hafta sonu geçirdiklerini hem de kentin yerel dinamiklerine daha yakından tanık olduklarını söyledi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR