Ana Sayfa Güncel Haberler Gazeteci Türenç Basın Konseyi Başkanlığına yeniden seçildi

Gazeteci Türenç Basın Konseyi Başkanlığına yeniden seçildi

Basın Konseyi Üyeler Kurulu toplantısı Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin İstanbul – Levent’teki tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıda üç yıl süreyle görev yapacak yeni yüksek kurul üyeleri seçildi. Ülkemizde basın kuruluşlarının ilk kadın başkanı olan Pınar Türenç, Basın Konseyi Başkanlığı görevine üçüncü kez getirildi.

Toplantıda konuşan Pınar Türenç, basın konseylerinin asıl amacındaki anahtar kelimenin “özgürlükler” olduğunu belirtti. “Mücadele etmenin kutsal olduğuna inanarak, özgürlükler için çalışmaya kararlıyız. Özgürlüklerin örselendiği, yaşam alanlarımızın her açıdan daraldığı bu süreçte, Basın Konseyi gibi kurumların önemi de daha büyümektedir” diyen Türenç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yanlışların karşısında, cesaretle halktan ve yasalardan aldığı güçle susmamayı kendine görev edinenler, yarınlara umutla yürümek isteyenlerdir. Demokrasilerin vazgeçilmez değeri olan özgür ve bağımsız basın, kuşkusuz olmazsa olmazımızdır. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkının kutsallığından taviz vermeden mücadele başlıca görevimizdir.”

Oktay Ekşi: Bu kadar ağır ve rezil dönem hiç yaşanmadı

Basın Konseyi’nin “Onursal Başkanı” Oktay Ekşi de yaptığı konuşmada, konseyin artık kemale erdiğini ve “illegal” diyen seslerin artık kesildiğini söyledi. Türkiye’de medyanın 190 yıllık tarihinden kesitler sunan Ekşi, “Medyamız bugün en karanlık dönemini yaşıyor. Bu kadar ağır ve rezil dönem hiçbir zaman yaşamadı” görüşünü dile getirdi.

Oktay Ekşi, Türkiye’nin 13 yıldır Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde kendisine 153. ve 155. sıralarda ancak yer bulabildiğini, Bangladeş ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin de altında olduğunu hatırlattı. Ekşi, bugün medyanın yüzde 95’inin iktidarın kontrolü altında olduğunu, muhalif medyaya ceza yağdıran Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Basın İlan Kurumu’nun (BİK) “hükümet sopası” durumuna geldiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından seçime geçildi ve üç yıllık süre için görev yapacak Yüksek Kurul’un gazeteci kontenjanından 12, okuyucu temsilcisi kontenjanından 14 üye belirlendi.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu’na seçilenler

Basın Konseyi Üyeler Kurulu toplantısında Yüksek Kurul’un gazeteci kontenjanından 12, okur temsilcisi kontenjanından ise 14 üye seçildi. Seçilen üyeler şunlar:

Gazeteci üyeler: Okşan Atasoy, Tufan Türenç, Doğan Satmış, Barış Terkoğlu, Murat Ağırel, Misket Dikmen, Pınar Türenç, Atilla Gökçe, Fehmi Ketenci, Yazgülü Aldoğan, Turgay Noyan ve İpek Özbey.

Okur temsilcisi üyeler: Hüsamettin Cindoruk, Murat Önok, Başar Yaltı, Namık Tan, Yaman Törüner, İlter Turan, Suat Gezgin, Cem Şenler, Muhammed Şahin, Tamer Atabarut, Fatoş Adiloğlu, Hulusi Turgut, Nilay Arat ve Üstün Ünügür.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR