Ana Sayfa Güncel Haberler Çiğili'de mahalle arama kurtarma ekiplerine eğitim veriliyor

Çiğili’de mahalle arama kurtarma ekiplerine eğitim veriliyor

Çiğli Belediyesi olası doğal afetlerde can kaybının en aza indirilmesine yönelik eğitimlerini sürdürüyor. Çiğli Arama Kurtarma (ÇAK) ekiplerinin ardından 150 kişiden oluşan Mahalle Arama Kurtarma (MAK) ekiplerine ilk eğitimleri Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’nda verildi.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, afet anında ve sonrasında yapılacak işler üzerine kafa yoran bir belediye olduklarını belirtti. Belediyenin yıllar önce Çiğli Arama Kurtarma (ÇAK) ekibini oluşturduğunu, ekibin bir dönem çalıştıktan sonra atıl kaldığını anlatan Gümrükçü, yaklaşık bir buçuk yıl önce bu çalışmaları yeniden başlatmaya karar verdiklerini söyledi.

Utku Gümrükçü, 25 kişilik profesyonel arama kurtarma ekibinin üç ay öncesine kadar İzmir’de AFAD tarafından akredite edilmiş tek ekip olduğunun altını çizdi. Gümrükçü, ÇAK ekibinin İzmir ve Elazığ depreminde, Marmaris ve Antalya’daki yangınlarda ve en son Kastamonu’daki sel felaketinde başarıyla görev aldığını anımsattı.

Eğitim verdikleri hedef kitleyi genişletmek istediklerini belirten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, ilk aşamada mahalle muhtarları aracılığıyla oluşturulan 150 kişilik bir ekibe eğitim verdiklerini söyledi. Gümrükçü, eğitimleri fabrikalar, siyasi partiler, sivili toplum kuruluşları ve derneklerin yanı sıra gönüllü olan vatandaşlara ve öğrencilere açmak için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Kurumsal veya kişisel olarak Çiğli Belediyesi’ne başvuruda bulunan herkes temel afet bilinci ve ilk yardım eğitimi alabilecek. Eğitim seviyesini ilerletmek isteyenlere ilk aşamayı tamamlarının ardından İtfaiye ve AFAD ile birlikte arama kurtarma eğitimi de verilecek.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR