Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Büyükşehir'in "askıda kitap" kampanyası beklenen ilgiyi görmedi

Büyükşehir’in “askıda kitap” kampanyası beklenen ilgiyi görmedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl pandeminin yoğun olarak yaşandığı Temmuz ayında başlattığı “askıda kitap” kampanyası beklenen ilgiyi görmedi. Kampanyanın başladığı tarihden bu güne geçen 15 aylık süreçte 2 bin 891 kitap askıya bırakılırken, askıdan kitap alan sayısı 1026 oldu. Kampanya İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu www.halkinkitapcisi.com internet sitesi üzerinden sürüyor. Kitap almak için “Biz İzmir” dijital platformu üzerinden yapılan başvurular www.halkinkitapcisi.com adresine yönlendiriliyor.

Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden kitapseverler, farklı fiyatlardaki dört paketten diledikleri kitabı askıya bırakıyor. Koşulları uyup askıya çıkan kitaplardan almak isteyen yurttaşlar ayda bir kez askıdaki kitaplardan alabiliyor. Kampanyadan öğrencilerin yanı sıra aylık geliri 2 bin 500 liranın altında olan yurttaşlar yararlanabiliyor. “Halkın Kitapçısı” ulusal çapta hizmet veren büyük yayınevlerinin yanı sıra İzmirli yayınevlerinin, İZELMAN AŞ’nin ve İBB Kent Kitaplığı’nın kitaplarından seçme olanağı da sunuyor. Kitaplıktaki setlerin fiyatları 35 lira ile 110 lira arasında değişiyor. “Askıda Kitap” için 0232 464 64 45 nolu telefondan bilgi alınabilir. 

***

İzmir’in edebiyatçılarına ödül yağmuru

İzmir edebiyat dünyasının birbirinden değerli şair ve yazarları ardı ardına açıklanan ödüllerle okurlarını sevindirmeyi sürdürüyor. İzmirli gazeteci – yazar Yaşar Aksoy, “Gavur Mümin” adlı kitabıyla Cumhuriyet Gazetesi tarafından bu yıl 76. kez düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri yarışmasında “Sosyal Bilimler Araştırması” dalında birincilik ödülü almıştı. Payda Yayınları’nın, bu yıl ikincisi düzenlenen “2021 Nedret Gürcan Edebiyat Ödülü” (Şiir Emek Ödülü) ise değerli yazar Hidayet Karakuş’a verildi. Payda Yayınları’nın yazar ve şair Nedret Gürcan ailesi ile birlikte verdiği ödül, Gürcan’ın çağdaş dünya görüşü, şiirinin gerektirdiği estetik ve dil bilinci, şiir emeği, yaşamı ve felsefesi göz önünde tutularak verildi. Anadolu Halk Bilim Kültür Akademisi’nin “Bin Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal” anısına bu yıl dördüncüsü düzenlenen öykü, halk bilim ve şiir yarışmasında ise Ümit Yaşar Işıkhan şiir dalında birincilik ödülünü aldı. Yazın yaşamını İzmir’de sürdüren Işıkhan’a ödülünü “Tren ölümü taşıyordu Madrina” adlı şiiri getirdi.

***

Tudem Edebiyat Ödülleri’ne başvuru için son hafta

2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri, 19. yılında “çocuk edebiyatı” alanında, “resimli kitap” dalında verilecek. Eserler 3-6 yaş grubuna yönelik olarak hazırlanacak. Yarışmayla yazar ve çizerlerin resimli kitap üretimini desteklemek ve resimli kitap türünün gelişmesine katkıda bulunmak amaçlanıyor. Yarışmaya son katılım tarihi 1 Kasım 2021. Tudem Edebiyat Ödülleri’nin seçici kurulunda Ayla Çınaroğlu, M. Korkut Öztekin, Nazlı Gürkaş, Tülin Kozikoğlu ve Zeynep Özatalay yer alıyor. Yarışmanın sonuçları 1 Nisan 2022’de duyurulacak. Ödüle değer görülen dosyaların grubun “Uçanbalık” markası tarafından yayıma hazırlanması planlanıyor.

***

Nedim Gürsel’in imza günü Yakın’da

Nedim Gürsel

Yazar Nedim Gürsel 30 Ekim 2021 Cumartesi günü Yakın Kitabevi’nde “Son Fasıl” adlı kitabını imzalayacak, okurlarıyla söyleşecek. Gürsel, Doğan Kitap’tan çıkan kitabında Van Gogh, Leonardo da Vinci, Rubens, Tolstoy, Rilke, Sartre, Semprun, Nâzım Hikmet gibi büyük ustaların yapıtlarını etkilemiş kentleri ve coğrafyaları anlatıyor. Bir yandan da bu isimlerin son yıllarına ışık tutuyor. Halen Paris’te yaşayan Nedim Gürsel, Sorbonne Üniversitesi’nde Türk edebiyatı dersleri veriyor. Gürsel’in Yakın Kitabevi’ndeki imza etkinliği 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

***

Ben ne okudum?

Salih Akgül / Asla Umutsuz Olma / Lutka Kitap

Ülkemizin önemli bisiklet markalarından Salcano Bisiklet’in kurucusu Salih Akgül’ün (Hacıfeyzoviç) anı-biyografi türünde kaleme aldığı “Asla Umutsuz Olma” Haziran ayında yayımlandı. Kitap, eski Yugoslavya’nın Priyepolye kentine bağlı “Miloşev Do” köyünde 1946 yılında doğan ve Türkiye’ye 15 yaşında ailesiyle göç eden sanayici ve iş adamı Akgül’ün yaşam öyküsünü anlatıyor. Bugün Salcano Bisiklet’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Salih Akgül aynı zamanda Sırbistan Fahri Konsolosu ve Sancak Dostları Platformu Başkanı. Akgül, kitabında Balkanlar’dan Türkiye’ye Sancak Bölgesi’nden göç eden aile büyüklerinin doğdukları toprakta yaşadığı zorluklara, zulümlere ve vahşete de yer veriyor. Salih Akgül’ün “Asla Umutsuz Olma” adını taşıyan ve kendisinin kaleme aldığı kitabı bir iş adamının 15 yaşında bir genç olarak geldiği ve dilini bile konuşamadığı anavatanında hayatın en alt basamaklarından başlayıp zirveye tırmanışının öyküsünü anlatıyor. Deneyimleriyle yeni kuşaklara yol gösteren Akgül kitabında muhacirliğe ilişkin görüşlerini de paylaşıyor ve şöyle diyor: “Eğer muhacirseniz zor bir coğrafyaya kaçmış olmazsınız. En basit haliyle sorumluluklarınız ikiye katlanmıştır. Artık hem doğduğunuz topraklar hem de yaşadığınız topraklar için çalışmak zorundasınızdır.”

***

Yeni çıkanlar

Moğol – Eskimo – Çin – Mısır Masalları / Kamuran Şipal / Cem Yayınevi 

Türk edebiyatının en önemli yazar ve çevirmenlerinden Kamuran Şipal’in dilimize kazandırdığı dört önemli derleme kitabı Moğol Masalları – Eskimo Masalları – Çin Masalları – Mısır Masalları Eylül ayında Cem Yayınevi’nden çıktı. Bir toplumun tüm kültürel dokusuna ilişkin şifreleri bulabileceğimiz masallar, hem edebiyatseverlerin hem de toplumsal bilimlerle ilgilenenlerin de dikkatini çekecek türden. Konuşan sihirli kuşların, doğa üstü garip yaratıkların, kimi zaman kötü kimi zaman iyi yürekli ninelerin, ak sakallı dedelerin, yarı insan yarı hayvan yaratıkların, uçsuz bucaksız karlı dağların, sonsuz gibi görünen çöllerin, kara kayın kaplı ormanların içinde geçen ve kadim kültürlerin gündelik yaşamlarına, Tanrılara bakışlarına, savaşlarına, geleneklerine, yeme-içme kültürlerine, sevdalarına ilişkin bilgiler veren masallar sizleri bambaşka bir boyuta taşıyacak. Moğol Masalları’nda uçsuz bucaksız Orta Asya çöllerinde yaşayan göçebelerin kültürlerini öğrenecek, Mısır Masalları’nda Nil Deltası’nın verimli topraklarından çölün kumlarına uzanan bir coğrafyada sayısının tanrının, firavunun, büyücünün dünyasına gireceksiniz. Eskimo Masalları’nda Kuzey Kutbu’nun zor koşullarında savaşan insanların yaşamlarına, inançlarına ve korkularına tanık olacaksınız. Çin Masalları’nda ise yer altının ve yer üstünün tanrılarıyla tanışacak, bu zengin kültürün kökenindeki halk masallarıyla buluşacaksınız. Aynı zamanda sembollerin, renklerin, öğelerin farklı kültürlerde nasıl algılandığını, anlamların nasıl da değiştiğini şaşırarak izleyeceksiniz. Emin olun bu birbirinden büyülü dünyada gezinirken, ülkenin yorucu gündeminden bir parça olsun uzaklaşmak size de iyi gelecek.

***

Yeni çıktı

Güneşim olur musun? / Melek Madanoğlu / Varyant Yayınları

Melek Madanoğlu’nun, Varyant Yayınları’nın kişisel gelişim serisinden çıkan “Güneşim Olur Musun?” kitabı okura yeni bir dünyanın kapılarını açmayı vaat ediyor. Hamile bir annenin bebeği daha dünyaya gelmeden ve sonrasında da onu büyütürken Reiki yoluyla nasıl da olumlu bir değişim yaşadığının öyküsünü anlatıyor “Güneşim olur musun?”. Kitapta insanın kişisel gelişiminde bambaşka yollar açan Reiki enerjisini keşfetme, öğrenme ve kullanma yöntemleri anlatılıyor. Yazarın kendi kişisel deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı kitap, anlık öfkelerimizden, endişelerimizden, yüreğimizin derinlerinde yatan kırgınlıklarımızdan, kızgınlıklarımızdan kurtulmak, değiştiremediğimiz şeyleri hoş görmek ve mutluluğumuzu çevremize de yayabilmek konusunda rehberlik ediyor. Madanoğlu kitabını 16 Ekim 2021 Cumartesi günü okurları için Yakın Kitabevi’nde imzalamıştı.

***

Çok satanlar

Efsun – Selahattin Demirtaş – Dipnot Yayınları
Zamir – Hakan Günday – Doğan Kitap
Okçu’nun Yolu – Paulo Coelho – Can Yayınları
Veba Geceleri – Orhan Pamuk – Yapı Kredi Yayınları
Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit – Yapı Kredi Yayınları
Hayat Kaybettiğin Yerden Başlar – Miraç Çağrı Aktaş – İndigo Kitap
Balıkçı ve Oğlu – Zülfü Livaneli – İnkilap Kitabevi
Yüzyıllık Umut – Nermin Abadan Unat- Kırmızı Kedi Yayınları
Kıyamet Park- Alper Canıgüz – Alfa
Katli Vacip – Fethi Yılmaz – Kırmızı Kedi Yayınları

Bu liste Duvar, Kırmızı Kedi, Pan, Remzi ve Yakın Kitabevi katkısıyla hazırlandı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR