Ana Sayfa Güncel Haberler Körfez'de deniz taşımacılığının payı artıyor

Körfez’de deniz taşımacılığının payı artıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce İzmir Körfezi’nde deniz taşımacılığının payını arttırarak kentteki trafik yükünün azaltılması doğrultusunda önemli atılımlar yapıldığı belirtildi. Körfez’de sefer yapan feribot sayısı altıya çıkarılırken, sefer sayıları ve sıklıklarının artırıldığı, İZDENİZ feribotlarıyla 2021 yılının dokuz ayında 990 bin 111 araç taşındığı dile getirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, son 2,5 yıllık dönemde Körfez’de deniz ulaşımını güçlendirmek için 137 milyon liralık yatırımla 322 yolcu ve 51 araç kapasiteli Fethi Sekin ve Uğur Mumcu feribotları hizmete alındı. Avrupa’nın en genç deniz toplu ulaşım filosuna sahip İZDENİZ’in filosuna katılan bu iki yeni feribotla birlikte feribot sayısı beşe çıktı. Eylül ayında kiralan bir feribot da filoya katıldı.

İzmirliler’in arabalı vapurlara gösterdiği ilginin artmasıyla birlikte seferlerde yüzde 82 oranında doluluk oranı yakalandı. 2019 yılında günde 30 olan sefer sayısı, 2020 yılında 48’e, 2021 yılında ise 56’ya çıkarıldı. İZDENİZ Genel Müdürlüğü artan ilgiye karşılık 4 Ekim 2021’de yaptığı düzenlemeyle günlük sefer sayısını 61’e yükseltirken feribotların son sefer hareket saatini ise 23.00’ten 23.20’ye uzattı.

Yıl sonuna kadar bir feribot daha kiralanacak ve böylelikle Körfez’de araç taşıyan feribot sayısı 7’ye çıkacak. Böylelikle yoğun saatlerde iki geminin birden hareket etmesi sağlanarak bekleme sahalarında yaşanan araç yoğunluğu azaltılacak. İzmir Körfezi’nin kent için en büyük zenginliklerden biri olduğunu vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şu görüşleri dile getirdi:

“Göreve geldiğim günden bu yana deniz ulaşımını artırmak için çalışıyoruz. Kent içindeki karayolu trafiğini mümkün olduğu kadar denize aktarmak için filomuzu büyütüyoruz. Pandemi döneminde yaşanan yolcu düşüşlerine rağmen sefer sıklığını azaltmadık. Seferleri sıklaştırdıkça yurttaşlarımız deniz ulaşımını daha çok tercih etmeye başladı ve deniz ulaşımında ciddi artışlar yaşadık. Deniz ulaşımına ağırlık vererek denizdeki trafik hacmini büyüteceğiz. Veriler de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments