Ana Sayfa Güncel Haberler OSBDER'den 4562 sayılı kanun taslağına eleştiri

OSBDER’den 4562 sayılı kanun taslağına eleştiri

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili taslağa tepkiler sürüyor. Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hilmi Uğurtaş, geliştirilen taslağın organize sanayi bölgelerinin sahip olduğu katılımcı demokratik gücü ve bu gücün yarattığı sinerjiyi hırpalayacağını söyledi.

OSBDER olağan genel kurul toplantısı 15 Ekim 2021 Cuma günü İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde yapıldı. Genel kurulda konuşan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hilmi Uğurtaş, Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili taslağı eleştirdi.

Uğurtaş, tüm dünyada kamuya hizmetin merkeziyetçilikten ve bürokrasiden arındırılmaya çalışıldığı bir dönemde organize sanayi bölgelerinin kamuya teslim edilmesinin düşünüldüğünü söyledi. “Gelişmenin, yatırımın, sanayici memnuniyetinin üst düzeye vardığı bir yerde, birçok ülkenin model aldığı bu sistem neden değiştirilmek isteniyor, anlamak mümkün değil” diyen Hilmi Uğurtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Organize sanayi bölgelerimizin çoğu kendi sanayicilerinin oluşturduğu genel kurullarla yönetiliyor. Son yıllarda organize sanayi bölgelerindeki bazı yetkilerin elinden alınarak bakanlığa devredilmeye başladığını görüyoruz. Organize sanayi bölgelerinin valiler aracılığı ile yönetilmesinden söz ediliyor. Kamu ile birlikte oluşturulacak bu mekanizma hangi hızda, hangi verimlilikte çalışabilecek, bölge sanayicisine ne kadar dokunabilecektir?”

4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu yapılırken bölgelere özel hukuk tüzel kişiliği verildiğini hatırlatan Uğurtaş, kar hedefi gütmeyen oranize sanayi bölgelerinin 7 gün 24 saat yaşayan büyük bir organizasyonlar olduğunun altını çizdi. “Organize sanayi bölgelerinin elektrik, su, doğalgaz, iletişim, lojistik imkanlar ve atık yönetimi dışında pek çok üst yapı ve başta eğitim olmak üzere diğer toplumsal alanlarda da hizmet vermesi beklenmektedir. Peki bu hizmetleri hangi kaynak ile vermektedirler?” diye soran Hilmi Uğurtaş, şu görüşleri dile getirdi:

“OSBDER çatısı altında organize sanayi bölgelerinin yaşamlarını ve verdikleri hizmetleri aynı kalite ve verimlilikte sürdürebilmeleri için mücadele verirken neden ve kimin tarafından talep edildiği belli olmayan bir taslak çalışması ile karşı karşıya kaldık. Taslak, genel kurulların içinin boşaltılarak, organize sanayi bölgelerinin sembolik seçilecek bir müteşebbis heyetle yönetilmesini hedeflemektedir. Taslakta OSB’ler yatırım kararlarına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi Bakanlık tarafında çıkarılacak yönetmeliğe bağlanmaktadır. Ankara bu bölgede hangi yatırıma ihtiyaç olup, olmadığına kendi karar vermek istemektedir.”

Ankara’da organize sanayi bölgelerinin sahip olduğu katılımcı demokratik gücü ve bu gücün yarattığı sinerjiyi hırpalayacak taslaklar geliştirildiğini belirten Hilmi Uğurtaş, “Gelin organize sanayi bölgelerinde, organize sanayi bölgelerinin sahipleri olan sanayicilere güvenin” dedi. Uğurtaş, “Dileriz, bu taslakta yer alan yanlışlar ortadan kaldırılarak, sanayiciye güven duyularak ve iş yapma yetkileri korunarak, organize sanayi bölgelerinde üretim sevinci ve aşkı tekrar alevlenir” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments