Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir Metro AŞ sendikayla yeniden görüşmeye açık

İzmir Metro AŞ sendikayla yeniden görüşmeye açık

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro AŞ, Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası ile yürütülen, uzlaşmazlıkla ve grev kararı alınmasıyla sonuçlanan toplu iş görüşmeleri sürecine ilişkin açıklama yaptı. Sunduğu taslak dışında hiçbir teklife açık olmadığını belirterek görüşmeyi sona erdirdiği belirtilen açıklamada, sendikanın taslağını yeniden gözden geçirip talep etmesi halinde İzmir Metro AŞ’nin görüşmeye açık olduğu dile getirildi.

İzmir Metro AŞ’den yapılan açıklamada, 20 Nisan 2021 tarihinde başlayan toplu iş görüşmelerinde, toplam 69 maddelik taslağın 60 maddesinde anlaşma sağlandığı belirtildi. Dokuz maddede anlaşma sağlanamadığı için sendika tarafından 22 Ekim 2021 günü 05.00’te başlamak üzere grev kararı alındığı hatırlatılan açıklamada, toplu pazarlık sürecinde işçilerin daha iyi bir refah seviyesine ulaşması için, ekonomik hak ve çıkarlarında iyileştirme sağlandığı kaydedildi. 

Ücret artışı ve sosyal haklarda iyileştirme önerilerinin sendika tarafından kabul edilmediği ve değerlendirmeye alınmadığı belirtilen açıklamada, taslaktaki taleplerde ısrarcı olunduğu ve başka bir teklifin ciddiye alınmayacağı belirtilerek masadan kalkıldığı vurgulanarak şu görüşler dile getirildi:

“Sunduğumuz tekliflere göre 1 Ağustos 2021 itibariyle evli ve bir çocuklu metro sürücüsünün alacağı en düşük aylık ücret ikramiye, yol, yemek, eğitim yardımları ve mesailer hariç 5 bin 34 lira, ikramiye dahil 6 bin 150 liradır. Bu bilgiler ışığında İzmir Metro AŞ’nin önerdiği zam oranı ortalama yüzde 31.9’dur. En alt maaş gurubunda bu oran yüzde 37.7’dir. Giydirilmiş ücretlere göre artış oranı ise yüzde 43.1’e kadar çıkmaktadır. Yine sosyal haklarda da çok ciddi artışlar öneren bir teklif yapılmıştır.”

Demiryol-İş Sendikası ile İZBAN AŞ’de yaklaşık altı ay önce yapılan toplu sözleşmede sendikanın kabul ettiği artış oranının yüzde 25.1 olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “İzmir Metro AŞ’nin önerisine göre, metro çalışanı İZBAN AŞ’deki en alt gurup çalışana göre yüzde 19.3 daha fazla ücret alacaktır” denildi. “Çalışanlarımızın ekonomik düzeylerinin ve refah seviyelerinin artırılması konusunda ne kadar özverili olduğumuz tüm kamuoyunun bilgisindedir. Ancak belediyemizin mali imkanlarının da bir sınırı bulunmaktadır” denilen açılamada şu görüşlere yer verildi:

” Bu sınırlar da zorlanarak tekliflerimiz sürekli revize edilmesine rağmen işçi sendikasının hiçbir geri adım atmaksızın taslaktaki taleplerde ısrarcı olmasını ve nihayetinde sebepsiz yere masadan kalkmasını iyi niyetli bulmamakla beraber; Belediyemizin, Metro çalışanlarının ve İzmir halkının bu koşullarda bir grevi hak etmediğini düşündüğümüzden, sendikanın taslağını yeniden gözden geçirip görüşmeleri sürdürme talebinde bulunması halinde müzakereye açık olduğumuzu da belirtmek istiyoruz. Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments