Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir bakanlıklardan mezarlık alanı tahsisi bekliyor

Büyükşehir bakanlıklardan mezarlık alanı tahsisi bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi ve nüfus artışıyla kentin büyüyen mezarlık alanı ihtiyacını karşılamak için Buca Kırıklar, Menderes, Güzelbahçe, Urla ve Gaziemir ilçelerine beş yeni mezarlık kazandırmayı planlıyor. 600 bin metrekarelik alanda hazırlanacak mezarlıklar için Tarım ve Orman Bakanlığı  ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan tahsis bekleniyor. 

Kent merkezindeki 30 mezarlığın yüksek doluluk oranına ulaştığının altını çizen İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, Doğançay Mezarlığı’nın ise dolma noktasına geldiğini ve sadece Bornova Hacılarkırı, Karabağlar Tırazlı, Yukarı Narlıdere mezarlıklarının günlük gömüye açık olduğunu söyledi. Mezarlıkların korunması, temizliği, bakımı ve ağaçlandırılması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Devran, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kentin artan mezarlık ihtiyacımızı karşılamak için Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı ve ilgili diğer daire başkanlıklarımızla koordineli bir şekilde kentin 25 yıl sonraki nüfusunu baz alarak ve olası ölüm sayılarını dikkate alarak imar planı çalışmaları yapıyor, mezarlık alanı belirliyoruz. Sonrasında mülkiyet sahibi idarelerden tahsis istiyoruz. Şu an 5 mezarlık yeri için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan tahsis bekliyoruz. Tahsislerin gecikmesi nedeniyle sıkıntılar yaşıyoruz.”

Tahsisi gelen alanların projelendirilmesi ve ihale edilmesinin ayrıca bir süre gerektirdiğine dikkat çeken Yıldız Devran, “2020 yılında vefat eden 37 bin yurttaşımızın 19 bini merkezde bulunan mezarlıklarımıza defnedildi. Bu yüzden belirlediğimiz yeni mezarlıkların tahsisi konusunda destek bekliyoruz” dedi.  Yurttaşlardan gelen talepleri de dikkate alarak Doğançay Mezarlığı’nın üstünde 10 dönümlük defin yeri açtıklarını anlatan Devran, “Ek sahanın proje çalışmaları devam ediyor. Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından ihaleye çıkacağız. Bordür, parke, ağaçlandırma çalışmaları da kısa sürede tamamlanacak” diye konuştu.  

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Buca Kırıklar Mahallesi’ndeki mezarlık alanı için dört, Güzelbahçe Büyükkaya yöresi ile Menderes Görece Mahallesi’ndeki mezarlık alanları için üç, Urla Gülbahçe Mahallesi’ndeki mezarlık alanı için ise bir yıldır, Gaziemir Sarnıç Mahallesi’ndeki mezarlık alanı için ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yaklaşık bir yıldır tahsis bekleniyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments