Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir'den 240 milyon liralık ulaşım altyapısı yatırımı

Büyükşehir’den 240 milyon liralık ulaşım altyapısı yatırımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 02 Şubat 2021 günü birçok ilçede aşırı yağışlar nedeniyle yıkılan dere üzerlerindeki taşıt ve yaya köprülerini yenilemek harekete geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaklaşık 240 milyon liraya mal olacak çalışmalar kapsamında 70’e yakın noktada yeni taşıt ve yaya köprüsü yapacaklarını bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Fen İşleri ile Ulaşım Dairesi başkanlıkları yoğun yağışlarda derelerde yaşanabilecek taşkınların önüne geçmek için ulaşım yollarında, derelerde ve köprülerde durumu belirledi. Yıl sonuna kadar ilk aşamada Menderes, Foça, Kiraz olmak üzere ihtiyaç duyulan noktalarda 31 menfez araç köprüsü ve dört yaya köprüsü yapılması kararlaştırıldı. 

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri Menderes ilçesinde Dereköy, Kuyucak, Çatalca, Görece ve Barbaros mahallelerinde menfez araç köprüsü yapımına başladı. Çalışmalar yıl sonuna kadar tamamlanacak. Ayrıca Menemen Hasanlar Taşıt Köprüsü, Bergama Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan Ilıca Deresi ile Dikili Bademli Mahallesi’ndeki dere üzerlerinde karayolu köprüsü inşaatı sürüyor. Seferihisar’da Karakoç, Kocaçay ve Ulamış dereleri üzerinde de dört karayolu köprüsünün yapımına başlanacak. 

Menfez yapılamayacak genişlikte olan derelerde ise İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni taşıt köprüleri yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı 27 noktada dere üzeri karayolu köprüsü yapmak için proje çalışmalarına başladı. Bu yılın sonunda proje çalışmalarının tamamlanarak taşıt köprüsü imalatlarına başlanması hedefleniyor. Karayolu köprüleri derelerin 100 ve 500 yıllık debilerine göre hesaplanarak projelendiriliyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments