Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları İzmir'in ilk AVM kütüphanesi açılıyor

İzmir’in ilk AVM kütüphanesi açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı alışveriş merkezi kütüphanelerinin bir yenisini İzmir’de açmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin dokuzuncu, İzmir’in ilk AVM Kütüphanesi Üçkuyular’daki İstinye Park Alışveriş Merkezi’nde yer alacak. Kütüphane, Ekim ayında alışveriş merkezinin kapılarını açmasının ardından düzenlenerek hizmete girecek. Kütüphane’nin 600 metrekarelik bir alanda yer alacağı, okurlara bir halk kütüphanesinin şubesi gibi ödünç kitap hizmeti vereceği dile getiriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılı Haziran ayından başlayarak “her alışveriş merkezine bir kütüphane” projesi kapsamında sekiz AVM kütüphanesi açtı. Projeyle Türkiye’de bulunan 500’e yakın alışveriş merkezini kütüphaneyle buluşturmayı amaçlayan bakanlığın Ankara’da iki, İstanbul’da dört, Eskişehir ve Malatya’da birer AVM kütüphanesi bulunuyor. Kütüphanelerin tüm donanımı AVM yönetimince yapılırken, içindeki kitap ve personelin ise bakanlık tarafından sağlandığı belirtiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, AVM’lerde bir farkındalık yaratmak için Türkiye’nin çeşitli illerinde kütüphaneler açtıklarını belirtti. Odabaş, “AVM kütüphaneleri, içinde kitaplar, masa, sandalyeler ve raflardan oluşan bir kurgu. Klasik halk kütüphanesi hizmeti gibi bütün hizmetlerin olmadığı ama içinde kitap okumanın ve ders çalışma mekanlarının olduğu, bir farkındalık yaratmak için normal halk kütüphanesi gibi ödünç alıp vermenin yapıldığı bir kütüphane konsepti. Bir şube kütüphanesi gibi açılıyor” dedi.

Dünyanın en ilgi çekici AVM kütüphanesi 

Starfield Halk Kütüphanesi

Dünya’da AVM kütüphanesi denilince akla ilk olarak Güney Kore’nin başkenti Seul’de, COEX Alışveriş Merkezi’nde yer alan “Starfield Halk Kütüphanesi” geliyor. 2017 yılında 2 bin 800 metrekare alanda açılan kütüphane, yaklaşık 700 bin bin kitaba, 400’den fazla dergiye ev sahipliği yapıyor. AVM kütüphanesi 13 metre yüksekliğindeki kitap raflarıyla çevrili. İki katlı kütüphane Koreliler’in bağış ve destekleriyle bir kitap mabedine dönüşmüş. Kütüphanede ekonomi, hobi, liberal sanatlar ve diğer pratik ilgi alanlarına yönelik kitaplar, ayrıca tablet PC’lerle okunabilen en yeni dergiler ve e-kitapları sunuluyor. Gangnam’daki COEX Alışveriş Merkezi’ne büyük bir hareketlilik getiren ve ücretsiz yararlanılan kütüphane, Seul’e gelen turistlerin “uğramadan dönme” listesinin başında yer alıyor. Mimarisiyle, ışık sistemi ve okurlara konforlu bir ortam sağlayan tasarımıyla da dikkat çeken bu ilginç kütüphanede yıl boyunca sanatçıların, yazarların halkla, çocuklarla buluştuğu etkinlikler düzenleniyor.

***

Bornova Kitap Günleri kitap dostlarına can suyu oldu

Bornova Belediyesi’nin 24 Eylü 2021 günü Büyükpark’ta başlayan 2. Kitap Günleri sürüyor. 3 Ekim 2021 gününe kadar devam edecek etkinlik, pandemi nedeniyle kitaplardan, yazarlardan, imza günlerinden uzak kalan kitap dostları için can suyu oldu. Etkinlikte 70 yayınevi, 237 yazarı düzenlenen 402 imza günü, söyleşi ve atölyelerde okurlarla bir araya getiriyor. Yazarlar 11.00-21.00 saatleri arasında kitaplarını açılan sergiliklerde okurları için imzalıyor. Söyleşiler Sahne Odysseia’da, atölyeler Sahne İlyada’da gerçekleşirken, Sahne Homeros müzik dinletilerine ev sahipliği yapıyor. 

29 Eylül 2021 Çarşamba günü 13.00-14.00 saatleri arası yazar Kemal Anadol “Edebiyat, tarih ve siyaset”, 14.00-15.00 saatleri arası yazar Gülseren Naldöken “Yazma Serüveni – Edebiyatta Sevgi”, 16.00-17.00 saatleri  arası yazar Suat Çağlayan “Zeytinağacı – Aristonikos”, 19.00-20.00 saatleri  arası Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar “Resim Sanatı Üzerine” başlıklı söyleşiyi gerçekleştirecek. 

30 Eylül 2021 Perşembe günü 11.00-12.00 saatleri arası yazar Hasan Karaca “Balık Kentin Kaçakları” başlıklı söyleşi-atölye çalışmasında 4-6 yaş gurubu çocuklarla, 12.00-13.00 saatleri arası yazar Deniz Üstündağ “Mutlu Çocuklar Büyütmede Ebeveyn Olmanın Rolü – Kendi Yaşamındaki Dönüşümün Çocuklarına Olan Etkileri” söyleşisinde okurlarıyla buluşacak. 

Okurlar aynı gün 13.00-14.00 saatleri arası yazar Özlem Tezcan Dertsiz’in 9-12 yaş çocuklar için “Okumanın Sihirli Gücü”, 15.00-16.00 saatleri arası yazar Feray Ünal’ın 7-8 yaş çocuklar için “Ormanın kalbindeki Ağaç” söyleşilerini izleyebilecek. 

15.00-16.00 saatleri arası gazeteci-yazar Özer Akdemir “İklim Krizi- Kapitalizm ve Ekoloji Mücadeleleri”, 16.00-17.00 saatleri arası Cihan Demirci “30. Yılında Geyik Muhabbetleri”, 17.00-18.00 saatleri arası Turabi Saltık “Günümüzde Sanat, Sanatçılar ve Edebiyat” başlıklı söyleşileri gerçekleştirecek.

1 Ekim Cuma günü ise “Kitap Günleri” etkinliğinde 13.00-13.30 saatleri arası yazar Ercan Doğu’nun 9-14 yaş gurubundaki çocuklar ve tüm dedeler için “Kıymıjı Balık” ve “Dedemin Yarısı” söyleşisi izlenebilecek. 

13.30 -14.00 saatleri arası yazar Serkan Esen “Baba Bana Atatürk’ü Anlat”, 15.00-16.00 saatleri arası yazar Hidayet Karakuş “Kitaplar Bize Ne Söyler?”, 16.00-17.00 saatleri arası yazar Ersel Çağlıtütüncügil “İzmir’in Son Osmanlıları”, 17.00-18.00 saatleri arası yazar Erdal Yıldırım “İnançlar Tarihi”, 18.00-19.00 saatleri arası yazar-şair Tuğrul Keskin ve yazar Aydın Şimşek “Edebiyatın Geleceği ve Geleceğin Edebiyatı”, 19.00 – 20.00 saatleri arası yazar Osman Kutlu’nun “100. Yılında Bilinmeyen Büyük Taarruz” başlıklı söyleşileri izlenebilecek.

2 Ekim 2021 Cumartesi günü 13.00-14.00 saatleri  arası yazar Sertaç Kasaplar “Bisikletin Hayatımızdaki Yeri”, 14.00-15.00 saatleri arası yazar Özge Sönmez “Ötekileştirme, Tektipleştirme Karşısında Sanat ve Şiir”, 15.00-16.00 saatleri arası yazar Tuna Kiremitçi “Mezun Cinayetleri ve Polisiye” başlıklı söyleşide okurlarla buluşacak.

3 Ekim 2021 Pazar günü, yani etkinliğin son gününde ise 12.00-13.00 saatleri arası yazarlar Neslihan Kulakoğlu ve Muammer Can “Okul Öncesi Eğitimde İstendik Davranış Değiştirme”, 15.00-16.00 saatleri arası yazarlar Hasan Kulakoğlu ve Neslihan Kulakoğlu “Alamutlu Veliağa”, 16.00 – 17.00 saatleri arası yazar Şafak Pala “Yaratıcı Yazarlık” başlıklı söyleşileri gerçekleştirecek.

İmza etkinliği olan yazarlar www.bornova.bel.tr/etkinlikler/2-bornova-kitap-gunleri/ linkinden öğrenilebilir.

***

Yakın’da imza günleri 

Hatice Tatlı’dan Anı kitabı: 50 Yılın Sancısı

Salihli’de doğup büyüyen eğitimci ve tıbbi teknolog Hatice Tatlı’nın mesleki ve siyaset yaşamındaki anılarını derlediği kitabı “50 Yılın Sancısı” Varyant Yayınları’ndan yayımlandı. Tatlı 18 Eylül 2021 günü kitabını Yakın Kitabevi’nde düzenlenen imza gününde okurları ve dostları için imzaladı. Hatice Tatlı, “Uzun yıllardır hayalim olan mesleki ve siyasî anılarımı bir buçuk yıllık uğraş sonucu yazdım. Son 50 yılda ülkemizde ve dünyada yaşananları, çekilen sancıları, acıları, sürgünleri elbette kendi yaşadıklarımı yazdım bu kitapta. Eminim ki kitabı okurken pek çoğunuz ya kendi adınızı veya içinde bulunduğunuz, yaşadığınız bir olayı bulacaksınız” dedi.

Kırımlı’nın yeni kitabı: Hiçliğin Ötesi 

Yazar, şair Mehmet Sadık Kırımlı, Delice Yayınları’ndan çıkan “Hiçliğin Ötesi” adlı şiir kitabını okurları için imzaladı. 25 Eylül 2021 Cumartesi günü Yakın Kitabevi’nde yapılan imza gününde okurlarıyla buluşan Kırımlı’nın daha önce yayımlanmış “Gün Kesiği”, “Ağacına Küsen Yaprak”, “Aşk Da Yorulur”, “Sebepsiz Sevinçler” ve “Aşk Kapısı” adında kitapları bulunuyor. Mehmet Sadık Kırımlı şiir kitabında, uzakların ağzından yazılmış şiirler ile kaybettiğimiz ve unutursak bir daha geri gelmeyecek olanları hatırlatıyor. “Irmakla denizin kesiştiği yerdeyim/ okyanus geçiyor içimden/ düşünü kurduğum güzel akşamların/ ağzıyım beni hep öyle hatırlayın” diye sesleniyor.

***

Kara Sinan’ın 146 yıllık karikatürleri derlendi

Bu yıl kapılarını 90. kez açan İzmir Enternasyonal Fuarı, İzmir’in ilk gülmece yayını, 146 yaşındaki karikatür dergisi “Kara Sinan Sergisi”ne de ev sahipliği yaptı. “İzmir Basın Tarihi” kitabının yazarı, tiyatro ve edebiyat üzerine yaptığı araştırmaları, yazılarıyla tanınan akademisyen Efdal Sevinçli’nin düzenlediği 06 Eylül 2021 tarihinde açılan sergi 31 Ekim 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Sergide İzmirlilerle buluşan karikatürler aynı zamanda “1875 Kara Sinan’a Merhaba” adını taşıyan özel bir kitapta da toplandı ve ziyaretçilere dağıtıldı. 

“Sergimizdeki Kara Sinan Karikatürleri, ‘İzmirli Karikatürler’ tasarımızın bir örneklemi” diyen Efdal Sevinçli, projenin “İzmir’de yaşayan milletlerin yayımladıkları eğlence, gülmece, karikatür dergilerinde çıkan karikatürleri İzmirlilere tanıtmayı amaçlayan çalışmamızın da ilk adımı” bilgisini veriyor. Kara Sinan Dergisi’nin ortaya çıkış öyküsü, Kara Sinan ve İzmir ilişkisi, Mızraklı Kara Sinan tiplemesinin özellikleri, dönemin kahramanı elinde cümbüşe benzer kabak çalgısıyla İzmir’e gemilerle gelen Afrika-Türk kökenli kölelerden Kara Madi’nin kişiliği ve sergide yer alan 34 karikatürün açıklaması kitapta yer alıyor. Bu özel kitabın arka kapağında ise Afro-Türk “Kara Madi” tiplemesi yer alıyor. Kültürpark’ta İzmir Sanat Galerisi’ndeki sergi 31 Ekim 2021 tarihine kadar açık.

***

Çok satanlar

Okçu’nun Yolu – Paulo Coelho – Can Yayınları
Balıkçı ve Oğlu – Zülfü Livaneli – İnkilap Kitabevi
Hazan – Ayse Kulin – Everest Yayınları
Yaşamak Sakinlik İster – Özgür Bacaksız – Destek Yayınları
Doğum Lekesi Gibi Bir Gülümseme – Barış Bıçakçı – İletisim Yayınevi 
Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig – Domingo Yayınevi
Seyir – Piraye – Mona Kitap
Hayat Kaybettiğin Yerden Başlar – Miraç Çağrı Aktaş – İndigo Kitap
Var Mısın? – Doğan Cüceloğlu – Kronik Kitap
Miras Aşklar Miras Acılar – İbrahim Dağhan – Meşe Kitaplığı

Bu liste Kırmızı Kedi – Remzi ve Yakın Kitabevi katkılarıyla hazırlandı.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR