Ana Sayfa Güncel Haberler Büyükşehir yurt arayan gençlere kapılarını açtı

Büyükşehir yurt arayan gençlere kapılarını açtı

Kent dışından gelen üniversite öğrencileri yurt kapasitelerinin yetersizliği ve yükselen kira ücretleri nedeniyle barınma sorunuyla karşı karşıya. İzmir Büyükşehir Belediyesi sorunun çözümü için “yurt”, “dayanışma” veya “gönüllü aileye katılım” seçeneklerinin yer aldığı “İzmir gençlere kucak açıyor” projesi başlattı.

Projenin ilk aşamasında misafirhanelere öğrenciler kabul edilmeye başlandı. Gençler için Buca ve Bornova’da iki yurt kiralandı. Öğrenciler ve aileleri Balçova’daki Umut Atölyesi’ne ve Karşıyaka’daki Örnekköy Sosyal Tesisi’ne yerleştirildi.

Misafirhaneler, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için en ince ayrıntı düşünülerek tasarlanıp kullanıma hazırlandı. Güvenlik önlemleri ve hijyen standartlarının en yüksek seviyede tutulduğu misafirhanelerde tek ya da iki kişilik odaların yanı sıra mutfak, kütüphane, hobi ve bilgisayar odaları bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kira artışları nedeniyle öğrencilerimizin yaşadığı mağduriyetin farkındayız. Özel yurt sahipleriyle ise kontenjan için görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ülkenin geleceğini, sokakta sahipsiz bırakmayacağız” dedi.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR